Читај ми!

Švajcarska najsrećnija zemlja sveta

Švajcarska je najsrećnija zemlja na svetu, a odmah za njom su Island, Danska, Norveška i Kanada, kaže jedna međunarodna studija o sreći objavljena u Njujorku.

Rangirano je 158 zemalja, a Finska, Holandija, Švedska, Novi Zeland i Australija su od šestog do desetog mesta, piše Beta.

Sjedinjene Američke Države su na 15. mestu, Belgija na 19, Velika Britanija je na 21, a Nemačka na 26. mestu.

Francuska je na 29. mestu, Španija je 36, a Italija i Grčka su na 50, odnosno 102. mestu, dok je Rusija na 64.

Srbija je u donjoj polovini liste, na 87. mestu, iza Slovenije koja je na 55. mestu i Hrvatske koja je na 62. Rangirano je i Kosovo koje je takođe ispred Srbije, na 69. mestu, kao i Crna Gora koja je na 83. mestu.

Iza Srbije su Makedonija koja je dospela na 93. mesto, Albanija je 95, a Bosna i Hercegovina je na 96. mestu.

Izveštaj o sreći u svetu je treći godišnji, a cilj je da se pokuša da se utiče na politiku država. Ujedinjene nacije su tu studiju prvi put objavile 2012. godine, preneo je AFP.

Istraživači su listu sastavili na osnovu očekivanog životnog veka uz dobro zdravlje, BDP po glavi stanovnika, društvene podrške – mogu li se stanovnici osloniti na nekoga, poverenja merenog percepcijom odsustva korupcije iz politike ili rada, percepcije slobode pri odlučivanju u životu, i na osnovu procene velikodušnosti u društvu.

Trinaest prvoplasiranih zemalja je isto kao 2014. godine, ali u drugačijem redosledu, rekao je Džefri Saks, direktor Instituta za Zemlju na Univerzitetu „Kolumbija“ u Njujorku, jedan od autora izveštaja grupe nezavisnih eksperata.

Te zemlje imaju i bogatstvo i jaku društvenu podršku, relativno poštene i odgovorne vlasti, rekao je on na konferenciji za novinare.

„Zemlje u toj grupi nisu visokorangirane zbog prihoda, već zbog društvene podrške, ili po oba kriterijuma“, dodao je.

Avganistan (153. mesto) i ratom razorena Sirija (156) pridružili su se grupi od deset najmanje srećnih zemalja, na dnu rang-liste: Togo (158), Burundi (157), Benin (155), Ruanda (154), Burkina Faso (152), Obala Slonovače (151), Gvineja (150) i Čad (149. mesto).

Uprkos ratu, Irak je na 112. mestu, i to ispred Južne Afrike, Indije, Kenije i Bugarske.

Pored novca, izveštaj naglašava značaj pravičnosti, poštenja, poverenja i dobrog zdravlja, uz napomenu da ekonomska kriza ili prirodne katastrofe ne ruše nužno sreću.

Irska i Island su najbolji primeri zemalja koje su uspele da ostanu srećne, zahvaljujući jakoj društvenoj podršci, uprkos finansijskoj krizi koja ih je ozbiljno pogodila. Izveštaj pominje i region Fukušime u Japanu, gde je zemljotres 2011. godine „doveo do povećanja poverenja i sreće“, zbog jačanja veza među ljudima.

„Jedna od preporuka jeste da se merenje sreće upotrebi da bi se pomoglo svetu u ovom periodu postavljanja novih ciljeva održivog razvoja“, rekao je Saks.

On je takođe naglasio značaj detinjstva za kasnije ostvarivanje srećnog života.

„Moramo da rano investiramo u život dece, tako da postanu nezavisni odrasli, produktivni i srećni, doprinoseći i društveno i ekonomski“, objasnio je Saks.

Izveštaj se nalazi na sajtu http://worldhappiness.report/.

Број коментара 17

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво