Читај ми!

Simptomi slomljenog srca slični su infarktu

Sve više Amerikanaca živi sa slomljenim srcem, a nova studija ukazuje da je ovaj sindrom u porastu u celom svetu. Taj bolan osećaj povezan je sa različitim dijagnozama.

Studija koju je objavio časopis Journal of American Heart Association, otkrila je da je sindrom slomljenog srca u porastu u ljudskoj populaciji. U časopisu se objašnjava na koji način reaguju srce i mozak kada se susretnu sa anksioznošću ili stresom.

Sindrom „takotsubo", jedan je od sindroma slomljenog srca i može da se manifestuje kao srčani udar, izazivajući bol u grudima i kratak dah, pošto srčani mišić oslabi.

„To se obično dešava posle nekog teškog emocionalnog ili fizičkog događaja, kao što je raskid, saobraćajna nesreća ili čak rođendanska zabava iznenađenja", istakla je je dr Suzan Čeng, koja je vodila studiju.

Kako se navodi u studiji, porast sindroma slomljenog srca, pogađa i muškarce i žene, žene u periodu života od 50. do 74. godine, mnogo više. Od 135.463 slučaja sindroma "slomljenog srca" prijavljenih u Sjedinjenim Državama od 2006. do 2017. godine, 88,3 odsto je bilo kod starijih žena.

Kako prepoznati dijagnozu

„Mnogi od nas su usredsredili bar deo svoje energije pokušavajući da razumeju šta se dešava oko ovog specifičnog sindroma, na primer kako prepoznati dijagnozu i postaviti dijagnozu. Iako retki, teški slučajevi sindroma mogu dovesti do smrti", istakla je dr Suzan Čeng, uz napomenu, da su ljudi sa ovim sindromom bili na intenzivnoj nezi pokušavajući da se oporave. Ovaj sindrom najčešće izaziva stres, jer je on „šok za sistem".

Smatra da sindrom slomljenog srca još uvek nije ozbiljno shvaćen. Najorganizovaniji i najsveobuhvatniji dostupni podaci nalaze se u bazi podataka nacionalnih bolničkih uzoraka SAD.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво