Ostvarenja sa snažnim autorskim pečatom stižu na 48. Fest

Na ovogodišnjem Festu, od 28. februara do 8. marta, za prestižne nagrade i za „Beogradskog pobednika“ nadmeće se u Glavnom takmičarskom programu 20 filmova iz 17 zemalja.

Na 48. Fest, u glavni takmičarski program, pokretne slike stižu iz Srbije, Francuske, SAD, Irana, Italije, Grčke, Slovenije, Australije, Bugarske, Brazila, Češke, Severne Makedonije, Sudana, Saudijske Arabije, Hrvatske, Danske i Kolumbije.

Prema rečima umetničkog direktora festivala, Jugoslava Pantelića, optimizam zasigurno ne dominira u tim „izuzetno jakim autorskim filmovima, no i ukoliko ga je moguće osetiti, proizvod je neosnovanih nadanja i vere u to da na kraju uvek sve bude dobro“. 

„Junaci filmova jesu ljudi najčešće čudnih i u manjoj meri čudesnih sudbina čija budućnost tek donekle zavisi od njih samih. Naviknuti na ograničenja koja im nameću najrazličitije društvene i porodične, tj. tradicionalne stege, dominantno su okrenuti uvođenju evolutivnih životnih promena radi ostvarenja krajnjeg cilja, koji najčešće ne biva dostignut“, istakao je Pantelić. 

Jedan od takvih filmova je Samo 6,5, iransko ostvarenje reditelja Saida Rustajia o narko-dilerima, istovremeno uzbudljivo krimi ostvarenje, ali i oštra kritika mnogo širih društvenih prilika. 

Nasuprot ovom ostvarenju je australijski film Mlečni zubi, rediteljke Šenon Marfi, koji se takođe, između ostalog, bavi i pitanjem droge, ali na jedan dosta pitkiji način, budući da je u pitanju komedija.

Prošlogodišnji festival u Lokarnu otvorio je debitantski film italijanske rediteljke Đinevre Elkan Kamo sreće, a kritičari ga zovu pravim crowd-pleaser filmom – neočekivano zabavna, lagana i sentimentalna priča o razvodu ispričana kroz perspektivu šestogodišnje devojčice. 

U glavnom takmičarskom programu su i dva domaća ostvarenja – dugo očekivani drugi film Mladena Đorđevića Sumrak u bečkom haustoruOtac Srdana Golubovića koji će i otvoriti Fest, i to odmah nakon svetske premijere na Berlinalu. 

Od regionalnih naslova očekuju nas dobro poznata imena kao što su Milčo Mančevski i njegov novi film Vrba, nagrađivani slovenački reditelj Damjan Kozole sa dramom Polusestra, kritika katoličke crkve u filmu Glas Ognjena Sviličića i debitantska psihološka drama Mater Jure Pavlovića.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво