Читај ми!

Kakve tajne vinčanske kulture krije okolina Aleksinca

Prvi put, posle gotovo pola veka, na teritoriji opštine Aleksinac - arheološka iskopavanja. Tome su prethodila istraživanja Arheološkog instituta iz Beograda koja su pokazala da na teritoriji te opštine ima više od 100 lokaliteta od neolita do srednjeg veka. Arheolozi trenutno rade na jednom od tri naselja vinčanske kulture.

Za laike ova takozvana sonda izgleda kao običan kanal, za arheologe potvrda slike geomagnetskih istraživanja da se ovde nalazio troslojni bedem.

„Vrlo je zanimljivo da se na nekoliko mesta uočava velika kuća i pored nje mala, onda se otvara pitanje kakav je bio odnos ko je nastanjivao te velike kuće ko male, a ono što je vrlo bitno jeste da ti rovovi i fortifikacije oko naselja ukazuju da je mogućnost sukoba bila realna“, objašnjava Dragan Milanović, naučni saradnik Arheološkog instituta u Beogradu.

Izvesno je da naselje u selu Bradarac potiče iz kasne faze vinčanske kulture, dokaz tome su brojni celi ili delovi keramičkih predmeta.

„Ja u ruci upravo držim jedan fragmentovani pršljenak, dosta takvih nalaza imamo na lokalitetu, što nam govori da je tkanje bilo jako zastupljeno na ovom lokalitetu, pre svega. Nalazimo ih dosta fragmentovanih i celih u velikim količinama“, kaže arheolog Srećko Živanović.

„Zapravo ovo nije kamen, on je od pečene gline i predstavlja teg za krovnu konstrukciju jer su njihovi objekti bili pokriveni slamom stoga pošto je ovde jak vetar morali su da imaju teg da ih vetar ne bi raskrio. Viđao sam ih u muzejima na lokalitetu ne. Svakako da mnogo više života ima svaki predmet na lokalitetu na mestu na kome je pronađen“, kaže arheolog Jovan Đajić.

Nepocenjiv je to osećaj kažu arheolozi, baš kao što su ova istraživanja neprocenjiva za Aleksinac, jer je detektovano više od 100 lokaliteta.

„Samo zahvaljujući ovim istraživanjima od 2014. mi smo sada sigurni iz kog su perioda i gde se oni tačno nalaze i zahvaljujući tome Aleksinac je dobio arheološku mapu i na taj način mogu da kažem nismo više crna rupa na arheološkoj karti Srbije“, navodi Aleksandar Nikezić, rukovodilac zavičajnog muzeja pri Centru za kulturu.

Pored ovog u blizini su još dva neistražena kasnoneolitska lokaliteta, iako opština Aleksinac poslednjih godina pruža finansijsku podršku, za arheologe uvek ima posla ali je uvek malo para.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво