Prihvatilišta za životinje staju na put cirkusu

U Rumuniji je od nedavno zabranjeno da životinje poput lavova i tigrova budu deo cirkuske zabave i da borave u takvoj vrsti zarobljeništva. Takav zakon važi i u mnogim drugim državama, a broj životinja koje su njime zaštićene iz godine u godinu se povećava.

Zbog toga je nekoliko lavova smešteno u prihvatilište za medvede u Verešegihazu, malom gradu blizu Budimpešte. Pored medveda i lavova, tu su i vukovi i rakuni.
Zaposleni u ovom cenrtu za zbrinjavanje divljih životinja su uz pomoć opštine, za manje od mesec dana, preuredili površinu od 2000 m2 posebno za potrebe lavova.

Prema projektu, kraljevi životinja živeće u prostoru koji nalikuje savani koja je prirodno okruženje za divlje mljčke. Lavovi će se kretati po površini koja je prekrivena peskom, a celo lopodručje treba da bude obasjano suncem. Arhitekte u saradnji sa veterinarima napravile su deo koji će biti posebno značajan za predatore koji u veštačkim uslovima nemaju mogućnost da žive kao u divljini. Simboličnu  nadoknadu za tu vrstu nelagodnosti, stučnjaci su osmislili kroz deo koji će biti pun raznolikog drveća. Tu bi lavovi mogli na miru da se odmaraju u debeloj hladovini.

Prihvatilište za životinje ovakovog tipa i srandarda neuporedivo je bolja opcija za život u zarobnjeništu od nemilosrdnih uslova koji vladaju u cirkusima. Bar do pronalaska boljeg rešenja vrednog kraljevske titule lavova u životinjskom carstvu.

Tako je Centar za medvede u Verešegihazu koji je prvobitno bio jedinstveno mesto u srednjoj Evropi posebno dizajnirano za smeštaj medveda, sada postao i dom za nove stanare lavove.

Centar je osnovan 1998. godine kada su prvi medvedi oduzeti iz jednoga preduzeće za proizvodnju filmova a uz pomoć Svetskog društva za zaštitu životinja. Zbog sve više ugroženih životinja sa raznih strana i iz različitih okolnosti, kapaciteti centra su se vremenom proširavali. Tako su u zimu 2010. godine stigli rakuni. Broj vrsta se menja jer ovaj centar prihvata životinje iz cele zemlje, iz zooloških vrtova, iz mesta na kojima sirote životinje ne bi trebalo da žive kao i iz inostranstva.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво