Читај ми!

Supervojnik – realnost ili naučna fantastika

Još jedna od omiljenih tema autora naučnofantastičnh dela postaje realnost - sve više zemalja radi na stvaranju supervojnika. Time se na različite načine bave Rusija, Kina i SAD, prema izveštajima, a sada im se pridružila i Francuska.

Goran Janićević, urednik emisije Dozvolite, kaže da je sama ideja supervojnika nastala zbog sve većih zahteva vojske u obavljanju borbenih operacija, koje su sve složenije i zahtevnije.

„Osnovna ideja kada se govori o izrazu 'supervojnik' jeste da vojnik bude zaštićen od pešadijske vatre, odnosno da zaštita od balističkih projektila pokriva što veći deo tela, da može da ponese veći teret i što duže koristi specijalne optičke, elektronske i laserske uređaje“, objašnjava Goran Janićević

Iako tehnologija i vojna doktrina napreduju, nauka je ipak za sada ograničena u dometima šta može da razvije.

„Američka vojska ima dodatke za telo vojnika u vidu 'ortopedskih pomagala', koja omogućavaju brže trčanje i lakše hodanje pod teretom. Suština tih pomagala jeste da vojnik može i do 25 odsto više da pređe, što mu daje veliku prednost u odnosu na potencijalnog neprijatelja“, navodi Janićević.

U studiji američke vojske „Kiborg vojnik 2050“, postoje četiri elementa koje treba unaprediti - oči, mišići, uši i mozak.

Čoveka najteže zameniti

Prema njegovom mišljenju, to se trenutno i dalje graniči sa naučnom fantastikom, ali će se vremenom to sasvim sigurno razviti u nekom obimu.

„Postoje roboti koji na strelištu mogu da gađaju iz automatske puške ili pištolja, ali kada se robot stavi u neku taktičku i realnu situaciju u kojoj se nalazi čovek, on ne može da donese ispravnu odluku. Ta sposobnost donošenja odluka je ključna i tu nauka nije mnogo odmakla. Iako postoje brojne tehnologije, čoveka nije moguće zameniti“, ističe Janićević.

Jedna od logističkih prepreka su i baterije za sve te uređaje i sisteme.

„Američka vojska je napravila egzoskelet koji omogućava vojniku da koristi sva pomagala na sebi osam sati. Rusi, na primer, u Siriji koristi odelo za deminiranje koje može da radi dva sata. Ali vojnik je vojnik 24 časa“, dodaje urednik emisije Dozvolite.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 16. април 2024.
26° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво