Dronovi za nadzor prvi put preko Telenor 5G probne mreže

Prvi put u Srbiji, na 5G mreži demonstriran je rad drona za nadgledanje startapa “Easy Aerial”. Demonstracija je održana u Naučno-tehnološkom parku Beograd u okviru „Telenor“ testnog 5G okruženja, a zanimljivo je da je startap svoje rešenje testirao u Beogradu nedelju dana pre nego što su bili u mogućnosti da to urade u Njujorku.

„5G tehnologija donosi odsustvo kašnjenja u prenosu podataka, što je za naše rešenje veoma važno. Koristimo je za upravljanje dronom i aploud fotografija koje se snimaju pomoću kamere na samom dronu“, kaže Ninoslav Adžibaba, jedan od osnivača "Easy Aerial".

Potom dron prepoznaje da li se neko ili nešto kreće po prostoru i, ukoliko je tako, alarmira koga je potrebno. Cilj ovih sistema je da omoguće napredan, pametan i pouzdan video-nadzor i integraciju sa drugim sistemima pametne zaštite.

Prema njegovim rečima, zbog toga najveću primenu ima u sistemima hitnih službi, poput hitne pomoći, vatrogasaca i vazduhoplovstva.

„Nedavno nam je klijent postala policija u Majamiju koja je koristila naše dronove za nadgledanje poslednjeg Superboula, a već sarađujemo i sa policijom, vatrogasnim službama i vazduhoplovstvom u SAD-u“, objašnjava Adžibaba.

Upotreba drona na 5G mreži znači da se eliminiše potreba da se radnici hitnih službi obučavaju za upravljanje dronom, nego se putem 5G tehnologije to radi iz kontrolnog centra, uz potpuno odsustvo kašnjenja u prenosu podataka.

„Kada smo postavljali prvu 5G baznu stanicu, ideja nam je bila da domaćim kompanijama, startapima i studentima omogućimo da svoja rešenja testiraju ovde, kao da se nalaze bilo gde u svetu. Uspeli smo čak da budemo i brži, a pozivamo sve koji imaju rešenja ili ideje da nam se jave i da zajednički dođemo do konkretnih primena, čak i pre nego što se 5G razvije, kako bismo stekli uvid u to šta nam ova napredna tehnologija donosi“, kaže Saša Leković, izvršni direktor tehnike u „Telenoru“.

"Easy Aerial" je američka kompanija koja je počela sa radom 2015. godine, a njihov razvojni centar se nalazi u Naučno-tehnološkom parku Beograd. Svoja inovativna rešenja razvijaju u Srbiji, dok se finalni proizvod pravi u SAD-u.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво