Читај ми!

Две трећине Руса жели да се Волгограду врати име Стаљинград

Већина испитаника подржава идеју да дванаести град по величини у Русији поново понесе име Стаљинград, 60 година пошто је у совјетском програму дестаљинизације преименован у Волгоград, показало је контроверзно истраживање јавног мњења.

Истраживање, које је наручила политичка партија левог центра Праведна Русија, чији су резултати објављени прошле недеље, показало је да се 68 одсто Руса залаже за повратак имена који је овај град носио од 1925. до 1961. године, а само 28 одсто жели да остане тренутни назив Волгоград.

Занимљиво је да је у самом Волгограду анкета открила да локално становништво у нешто мањем проценту подржава промену имена у Стаљинград (48%).

Више од 300 година, до 1925. године, град сада познат као Волгоград звао се Царицин (Царицын), назван по реци Царица. После револуционарних промена у Русији, у част совјетског лидера Јосифа Стаљина, преименован је у Стаљинград.

Иначе овај град је остао у колективном памћењу светa пре свега по догађајима из Другог светског рата и крваве битке за Стаљинград, у којој је погинуло приближно два милиона људи. Осам година после Стаљинове смрти, 1961. године, Никита Хрушчов доноси одлуку да се град преименује у Волгоград, по реци Волги на којој лежи.

Резултати овог истраживања су изазвали бурну политичку расправу у Русији, а Праведна Русија је оптужена да користи анкету како би повећала популарност своје странке уочи јесењих парламентарних избора. Критике стижу са свих страна политичког спектра, а социолог Денис Волков резултате анкете назива најобичнијим пропагандним триком.

Генерални директор агенције за истраживање јавног мњења WCIOM, Валери Федоров, тврди да је ово истраживање најобичнија популистичка манипулација за повећање рејтинга странке уочи избора. Последњи пут када је његова агенција радила истраживање на ову тему 2005. године, само 23,4 одсто испитаних је изјавило да подржава враћање старог имена.

Што је још занимљивије, странка се нашла и на удару Комунистичке партије Руске Федерације, која је оптужила Праведну Русију за крађу једног од њених главних предлога.

У интервјуу за московски дневнику Комерсант, секретар Комунистичке партије Сергеј Обухов оптужио је десничарске снаге да користе идеје његове партије како би одвукле бираче. На 70. годишњицу битке за Стаљинград, 2013. године Комунистичка партија је прикупила више од 100.000 потписа у корист преименовања.

Истини за вољу, повратак на Стаљинград прва је покренула крајње десничарска група коју је предводио Владимир Жириновски који је лично подржао ту идеју.

Потпредседник странке Праведна Русија Захар Прилепин открио је да странка планира да званично предложи преименовање Волгограда у националном парламенту одмах по окончању избора. Према Прилепину, Русији је потребан симболични повратак неких најважнијих иконичких концепата из совјетске ере.

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 16. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво