Читај ми!

ЕУ ограничава британску „меку моћ“, мање британских серија и филмова

Европска унија се спрема да смањи количину британског телевизијског и филмског садржаја који се приказује на њеној територији, са циљем умањивања утицаја британске „меке моћи“, наводи Гардијан.

Велика Британија је европски највећи произвођач филмског и телевизијског садржаја, али је њена доминација оцењена као претња европској културној разноликости у интерном документу у који је Гардијан имао увид.

Брисел овога пута циља на дефиницију британског програма као „европског дела“.

По директиви аудиовизуелних медијских сервиса ЕУ, већина програма телевизијског садржаја мора да чини „европска продукција“, која такође на стриминг сервисима, попут Нетфликса и Амазона, мора да чини најмање 30 одсто наслова.

Земље као што је Француска отишле су и корак даље, постављајући ту квоту на 60 одсто и захтевају да 15 одсто од прихода стриминг платформи се троши на продукцију европских аудиовизуелних и кинематографских дела.

Према документу ЕУ који је представљен димпломатама 8. јуна, имајући у виду да је Британија изашла из ЕУ, количина британског садржаја после Брегзита је непропорционално велика у односу на „европску телевизију“.

„Велика доступност британског садржаја на стриминг и медијским сервисима као и чињеница да се и даље квалификује као 'европско дело' доводи до његовог непропорционалног присуства, које негативно утиче на промовисање европских садржаја и културну разноликост“, наводи се у документу.

Губитак титуле „европски“ 

Због тога је Европској комисији наложено да покрене студију утицаја британског садржаја на културну разноликост ЕУ, што је први корак ка умањивању привилегија које британски телевизијски и филмски садржај и даље ужива.

Дефинисањем британског садржаја као нечега другог, а не „европског“, довело би до губитка тржишта и пре свега би погодило ТВ сектор, јер је претпродаја међународних права на емитовање често био један од главних извора финансирања за серије попут Круне и Даунтонске опатије.

„Губитак приступа значајним деловима тржишта ЕУ био би озбиљан ударац за британски ТВ сектор. Продаја међународних права постала је кључан део финансирања у неким жанровима“, истакао је за Гардијан Адам Минс, извршни директор Асоцијације комерцијалних емитера.

Продаја међународних права европским каналима и стриминг сервисима донела је британског ТВ индустрији прошле године више од 500 милиона евра.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво