Италијанско острво Галинара продато богатом Украјинцу

Острво Галинара на које је у 4. веку пред аријанским прогонима побегао свети Мартин, а које је последњих 40 година било у власништву девет породица из Лигурије и Пијемонта, продато је богатом Украјинцу за 10 милиона евра. Куће које су биле у власништву католичке цркве продате су истом купцу за још неколико милиона евра.

Острво Галинара купио је Александар Богослајев, 42-годишњи украјински бизнисмен који већ поседује неколико компанија на Азурној обали. Како наводи лист Коријере дела Сера, Александар је син угледног политичара и индустријалца Вјачеслава Богослајева власника компаније „Мотор сич“ која је дуго времена била један од водећих светских произвођача мотора за авионе, ракете и хеликоптере и која је од давнина снабдевала руску авијацију.

Острво се налази на лигуријској обали између Албенга и Аласија, а своје необично име дугује дивљим кокошкама (gallina на италијанском значи кокошка) и било је место на које су се повлачили хришћански великодостојници, најпре Светог Мартина из Тарса који је побегао пред прогонима аријанаца, а потом и папе Александра III који се овде склонио пред налетом крсташа Фридриха Барбаросе 1162. године.

На острву је постојао и Бенедиктински манастир који је крајем 14. века полако почео да пропада, а данас су од њега остале само рушевине, кула из 16. века и мала неоготичка црква. Ватикан је потом дозволио коришћење острва фамилијама и весковима из Албенга, да би средином 19. века острво приватизовао Леонардо Гасталдија.

Током Другог светског рата Немци су на острву ископали канале у које су смештали оружје и експлозив. Ђеновљански индустријалац, Рикардо Диана, 1960. године спровео је струју и воду на острво и изградио малу луку. На врху острва налази се прелепа вила са базенима и терасама која је седамдесетих подељена на девет породица.

Међутим, гвоздена правила којих су власници морали да се придржавају с обзиром на то да је острво проглашено за заштићени парк природе, бројни проблеми које су правили локални рибари који су кидали водоводне цеви и електричне каблове, најезде туриста и недостатак приватности, натерао је власнике да донесу одлуку и продају острво богатом наследнику из Украјине. 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво