Председник Сејшела одржао говор под водом

Током посете научној експедицији коју предводи Велика Британија и која се бави истраживањем Индијског океана, председник Сејшела Дени Фор, упутио је апел за јачу заштиту океана. Фор је позив упутио из пловила испод воде. Сматра се да је реч о првом говору такве врсте – уживо.

Океани иначе покривају две трећине светске површине али су до сада недовољно истражени. 

„Имамо боље мапе Марса него дна океана. Овај проблем је већи од свих нас и не можемо да чекамо наредну генерацију да га реши, немамо изговоре за то што ништа не предузимамо, а понестаје нам и времена“, рекао је Фор у пловилу, на дубини од 120 метара испод воде, обучен у мајцу и шортс.

„Улога океана у регулисању климе и претњи с којима се суочавају многи, су потцењени. Они стварају половину кисеоника који удишемо. Научне мисије су кључне у проучавању здравља подводних екосистема“ изјавио је Фор.

„На овој дубини видим невероватни свет коме је потребна наша заштита, и последице наношења штете овом огромном екосистему који је постојао миленијумима. Годинама смо правили ове проблеме. Можемо да их решимо“, био је изричит председник Сејшела.

Под режимом заштите је свега пет одсто светских океана 

Током експедиције, научници са Универзитета Оксфорд, пратили су подводни живот, скицирали мапе великог дела морског дна и ишли дубоко са подморницама са посадом и подводним дроновима.

О животу у мору, на дубинама већим од 30 метара, мало се зна, а научници који раде на дубини до 500 метара први су испитивали области са великим диверзитетом где сунчева светлост слаби и где почиње „дубоки океан“.

До краја мисије научници очекују да ће спровести више од 300 обилазака, сакупити око 1.400 узорака, 16 терабита података и прегледати око 25.000 квадратних метара морског дна, користећи сонарну опрему високе резолуције.

Прикупљени подаци користиће се како би се Сејшелима помогло да прошире своју политику заштите готово трећине своје националне воде до 2020. године.

Тренутно, заштићено је око пет одсто светских океана, а бројне државе су се сложиле да до 2020. године, та област заштите буде повећана на 10 одсто.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво