Читај ми!

Дружење са „фићом“

Један од симбола свакодневног живота у накадашњој Југославији, популарни „фића“ данас је био звезда на платоу испред Музеја историје Југославије. Повод је растућа љубав према чувеном четвороточкашу, али и затварање изложбе „Техника народу“.

Удружење историчара аутомобилизма поводом затварања изложбе „Техника народу" у Музеју историје Југославије, организовало је на платоу испред Музеја изложбу најстаријих „фића".

Сви регистровани и у возном стању, стари између 40 и 50 година, учесници моторизоване изложбе под називом Дружење са „фићом" током године пређу неколико десетина хиљада километара.

Иду на све изложбе у земљи и региону, а ове године били су на једном таквом скупу и у Минхену.

У изглед ових „фића" осим много рада и труда уложена су и значајна средства, зато њихови власници кажу да нема тих пара за које би их продали.

Током манифестације било је обезбеђено стручно вођење кроз изложбу „Техника народу", као и предавање о производњи чувеног четвороточкаша, једног од симбола свакодневног живота у накадашњој Југославији чија је производња обележила почетак домаће аутомобилске индустрије.

Посетиоци су уживали у две игре. Деца и одрасли могли су да се играју будућности (како су будућност замишљали наше баке, деке или родитељи) и да на примерима виде на који начин настају техничке иновације и како технологија мења свет око нас.

Популарни „фијат 600", осим у Југославији, по лиценци прављен је и у Шпанији и Аргентини. У Југославији се производио најдуже, тридесет година, све до 1985, у Италији до 1969, Шпанији још четири године, а у Аргентини до 1982. године.

Последњих година расте интересовање за овим аутомобилом, организују се окупљања, такозване фићијаде у многим градовима у Србији, а у Крагујевцу је ове године покренута иницијатива да се „фићи" подигне споменик, наводи се у најави Удружења историчара аутомобилизма које је основано 2001. године у Београду.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво