Хлор у базенима – између користи и штете

Иако је сам улазак у базен готово немогуће замислити без дезинфекције воде, резултати недавног истраживања показали су да дужи боравак у хлорисаној води носи одређене опасности по здравље.

Учестало излагање дезинфекционим производима који се користе за воду у базенима, пре свега хлору, могло би да повећа опасност од појаве рака, показали су резултати истраживања које је спровела група шпанских научника.

Хемијски дезинфекциони раствори попут хлора, брома или минералних супстанци, као и разне врсте филтера често се користе у базенима да би се спречило размножавање бактерија, вируса, алги и ларви инсеката.

Последњих година све чешће се употребљавају и биофилтери у комбинацији са филтерима који као основне потрошне материје имају угљеник, као и УВ апарати.

И поред таквих мера предострожности инфекције корисника су могуће, па је неопходно редовно мењати воду и обезбедити константан оток воде мањег обима.

Шпански стручњаци су током истраживања, чији су резултати објављени у специјализованом часопису ЕХП (Environmental Health Perspectives), регистровали повећану опасност од рака бешике код особа које доста времена проводе у хлорисаној води на базенима у односу на оне које их уопште не посећују.

До тих резултата стручњаци су дошли анализом узорака урина, крви и издисајног ваздуха 49 пливача добровољаца који су непушачи након 40-минутног пливања у затвореном и хлорисаном базену, пренели су француски медији.

Код тих пливача је након купања у организму откривено седам пута више трихалометана, једињења која настају услед употребе хлора, а откривене су и промене на великом броју биомаркера.

Научници су истакли да резултати њиховог истраживања показују да се позитиван утицај пливања на здравље људи може повећати смањењем потенцијалних здравствених опасности од воде у базенима.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво