Читај ми!

Како црни лук може да снизи ниво шећера и холестерола

Научници су утврдили да једно сасвим уобичајено поврће може да снизи висок ниво шећера у крви за до 50 одсто, али и ниво холестерола.

Један од 10 људи старијих од 40 година у Великој Британији живи са дијабетесом типа 2, што је стање које узрокује превише шећера у крви. Међутим, постоји једно уобичајено поврће које може да снизи ниво шећера у крви за 50 одсто - и у њему стручњаци виде „потенцијалну терапију" у лечењу пацијената са дијабетесом.

Људи са дијабетесом типа 2 нису у стању да произведу довољно инсулина да би регулисали шећер у крви, што значи да њихов шећер у крви може достићи опасно високе нивое.

Међутим, налази из 2015. године, представљени на 97. годишњем састанку Ендокринолошког друштва у Сан Дијегу, открили су да екстракт лука може „веома снизити" висок ниво шећера у крви и укупног холестерола када се даје уз антидијабетички лек метформин, пише independent.uk.

Главни аутор студије Ентони Оџаја са Универзитета Делта Стејт у Абраки, Нигерија, рекао је: „Лук је јефтин и доступан и користи се као додатак исхрани. Има потенцијал за употребу у лечењу пацијената са дијабетесом".

Потребна даља истраживања 

Истраживачи су тестирали теорију на пацовима. Укупно, три групе пацова са медицински индукованим дијабетесом добиле су различите дозе екстракта лука да би се видело да ли ће то појачати ефекат лека.

Дозе су биле 200 мг, 400 мг и 600 мг по килограму телесне тежине. Истраживачи су такође дали лек и лук трима групама недијабетичких пацова са нормалним нивоом шећера у крви.

Студија је открила да су, од пацова који имају дијабетес, они којима су давали екстракт лука 400 мг и 600 мг по килограму телесне тежине „снажно смањили" ниво шећера у крви за 50 и 35 процената у поређењу са почетним нивоом.

Екстракт лука је такође снизио ниво укупног холестерола код пацова са дијабетесом, при чему су дозе од 400 мг и 600 мг имали највеће ефекте.

Студија је такође открила да је екстракт лука довео до повећања телесне тежине код пацова из контролне групе, али не и код пацова са дијабетесом.

„Лук није висококалоричан", објаснио је Оџаја. „Међутим, чини се да повећава брзину метаболизма и, уз то, повећава апетит, што доводи до повећања уноса хране", објаснио је.

„Морамо да истражимо механизам којим је лук довео до смањења глукозе у крви. Још немамо објашњење", најавио је даља истраживања.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво