Мед ефикаснији од антибиотика у лечењу упала горњих дисајних путева, показују истраживања

Мед је бољи у лечењу упаљеног грла, запушеног носа, кашља и отежаног дисања од конвенционалних лекова, укључујући ту и антибиотике, закључак је нове студије стручњака са Универзитета у Оксфорду.

Хиљадама година мед се користи у традиционалној медицини, а дуго је већ и хемијски утврђено да поседује антимикробна својства. Осим тога, мед помаже и у лечењу рана, јер његове висока густина ствара заштитну баријеру и спречава инфекције. 

Поврх свега, јефтин је, лако се набавља и скоро и да нема негативне споредне ефекте.

Његова ефикасност у лечењу инфекције горњег респираторног тракта, међутим, до сада није научно потврђена.

Стручњаци са Универзитета у Оксфорду због тога су анализирали и упоредили релевантне студије у поређењу ефикасности меда и препарата на његовој бази са уобичајеним медикаментима, попут антихистамина, лекова за избацивање шлајма и секрета, лекова за сузбијање кашља и аналгетицима.

Из 14 клиничких студија, које су обухватиле 1.761 учесника различитих старосних доби, подаци су показали да је мед био ефикаснији од уобичајене терапије лековима у олакшавању бројних симптома, посебно ублажавању јаког кашља.

Претходна истраживања показала су да су симптоми трајали и до два дана краће код пацијената којима је даван мед.

„Инфекције горњих респираторних путева су најчешћи разлог за давање антиобиотика. Пошто је већина тих инфекција вирусног порекла, антибиотске терапије су неефикасне и неадекватне“, навели су стручњаци са Оксфорда у студији објављеној у часопису Бритиш медикал џорнала (BMJ Evidence Based Medicine).

Алтернатива антибиотицима

Британски стручњаци објашњавају да би мед могао да буде одлична алтернатива докторима у безбедном третирању симптома инфекција горњих респираторних путева.

Они наводе да је мед често коришћен и добро познат пацијентима, јефтин је, лако доступан и у веома ретким случајевима има негативне споредне ефекте.

„Мед је ефикаснији и мање штетан од уобичајених терапија. Због тога препоручујемо да се преписује као алтернатива антибиотицима“, истичу британски стручњаци.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво