Зависност од „Фејсбука“ активира исте центре мозга као кокаин?

Резултати истраживања које су спровели амерички стручњаци показују да зависност од интернета активира исте делове мозга као дрога, али је одвикавање много лакше.

Непрегледна временска линија на Фејскбук профилу на исти начин утиче на мозак као и кокаин. Зависност од ове друштвене мреже може се уочити током скенирања мозга оних који не могу да одоле вестима са мреже, тврде калифорнијски стручњаци.

Испитаници су попуњавали упитник у којем су оцењивали колико су зависни од друштвене мреже Марка Закерберга на основу студије под називом Disability and Trauma, објављене у часопису Psychological Reports.

Потом су им показане групе фотографија међу којима су неке имале везе са Фејсбуком. Када би се појавила таква слика требало је да притисну тастер. Они који би имали бржу реакцију имали су више бодова и у тесту зависности.

Стручњаци су утврдили да Фејсбук активира амигдалу, део мозга одговоран за утврђивање важности догађаја и емоција, као и стриатум, област која учествује у процесуирању и очекивању награде.

Оно што је забрињавајуће је што су неки испитаници реаговали на Фејсбук брже него на саобраћајне знаке.

„То је застрашујуће када мало размислите, јер то значи да корисници могу да реагују на поруку на Фејсбуку пре него на услове у саобраћају уколико користе телефон или сличан уређај током вожње“, објаснио је Офир Турел, професор Калифорнијског државног универзитета.

Међутим, утврђено је да одговор на импулсе код зависника од Фејсбука није био нерегуларан током истраживања, што није случај код зависника од наркотика.

„То је добар знак, јер то значи да на понашање може да се поправи одговарајућом терапијом. Претпостављамо да узрок зависног понашања лежи у слабој мотивацији да се контролише понашање, што је делимично резултат претераног коришћења технологије. А то је релативно бенигно у поређењу са злоупотребом супстанци које изазивају зависност“, истакао је професор Турел.

Зависници од Фејсбука и Твитера имају симптоме сличне оним код наглог престанка коришћења дроге. Такође, друштвене мреже изазивају већу зависност од дувана и алкохола, тврде стручњаци.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво