Читај ми!

„Српски Чернобиљ“: Бјелин наредни пројекат – нуклеарна несрећа у Институту „Винча“

Следећи пројекат Драгана Бјелогрлића биће филм о цурењу радиоактивног материјала из нуклеарног реактора у Институту „Винча“ 1958. године.

Бјелогрлић је у интервјуу за Радио-Београд 1 говорио о случају пиратизације филма Тома, али и најавио свој следећи пројекат – екранизацију истинитог догађаја из 1958. у Институту „Винча“.

Није желео много да открива о филму, али прослављени глумац и редитељ је пре неколико година говорио о намери да направи филм о несрећи у Винчи по мотивима романа Случај Винча, професора Медицинског факултета Горана Милашиновића.

Тада је откривено да Вук Ршумовић и Бјелогрлић раде на адаптацији књиге и писању сценарија, а да је радни назив филма Чувари формуле.

„Начин на који је он представио то дело је једна изузетно узбудљива људска драма са елементима трилера која је изузетна инспирација за филм на коме управо радимо Вук Ршумовић и ја“, рекао је тада Бјелогрлић.

„Српски Чернобиљ“

Нуклеарна несрећа у Винчи десила се 15. октобра 1958. године у Институту за нуклеарне науке у Винчи, када је дошло до цурења радиоактивног материјала из првог нуклеарног реактора у Југославији.

Смртоносним дозама радијације озрачено је шесторо истраживача – Роксанда Дангубић, Радојко Максић, Стјепко Хајдуковић, Драшко Грујић, Живорад Богојевић и Живота Вранић.

Академик Павле Савић успео је да уговори да се озрачени истраживачи одведу у париски Институт „Кири“, јер у београдским болницама нису могли да добију адекватно лечење.

Месец дана касније петоро пацијената, изузев Благојевића, добило је тада експерименталну терапију трансплантације коштане сржи. Максић ће ући и у анале медицине као први човек коме је пресађена коштана срж.

Сви сем Вранића су успели да се опораве од последица зрачења.

Током накнадне истраге, професор Савић је истраживаче оптужио за немар у обављању ризичног посла и неадекватну заштиту експерименталног реактора.

О несрећи се у јавности није много говорило и многе информације држане су под велом тајне. Истраживачки програм, о којем се спекулисало да је био покушај Југославије да развије сопствено нуклеарно наоружање, обустављен је убрзо после несреће.  

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво