Читај ми!

Биоразградиве кесе штетније од обичних пластичних

Сећате се како је изгледао почетак кампање стоп пластичним кесама? Непуних годину дана након почетка кампање „Стоп пластичним кесама“ стижу резултати истраживања Технолошког факултета у Новом Саду који показује да нове, скупље, биоразградиве кесе, ем нису биоразградиве, ем нису еколошки добре.

Биоразградиве кесе коштају од 10 до 30 динара. Иако на њима пише да јесу, истраживање факултета у Новом Саду, међутим, показује да нису у потпуности разградиве. Према тим резултатима, када се разграде, штетније су за животну средину од обичних пластичних.

„Оне су заправо само обичне, петрохемијски третиране пластичне кесе, са додатком активатора који убрзава њихово распдање у микропластику, а она је веома опасна за животну средину, поготово за човека, јер је то величина пластике која може да уђе у наш организам. Недавно је детектована чак и у плаценти“, објашњава Јасмина Никодиновић Рунић, научни саветник у Институту за молекуларну генетику и генетско инжењерство.

Почетком 2018. године почела је наплата кеса у продавницама, а почетком прошле године старе пластичне избачене су из употребе, а остале су биоразградиве. Од тада многи крећу у куповину са торбом у руци.

У Србији свега неколико фирми производи биоразградиве кесе, док је обичне пластичне некада правило 300 малих предузећа. Институт за молекуларну генетику има предлог за кесу која би, заиста, могла да буде еколошка.

„Много је боља опција да се користе кесе од еколошки добијених материјала. То су биоматеријали, међу најбољим су они које праве добре бактерије које нас окружују и могу да се искористе у биотехнолошким процесима и да производе материјал од ког се добија потпуно биоразградива кеса“, истакла је Јасмина Никодиновић Рунић.

Зашто се користе биоразградиве кесе 

Потрошачи се жале да су биоразградиве кесе тање и мање издржљиве, кажу из Републичке уније потрошача и додају да су одлуком о продаји кеса највише профитирали трговци.

„Потрошачи који су пре кесе добијали бесплатно уз неки производ сада те кесе морају да купују, по цени која није симболична, а нису ништа конкретно добили јер су кесе у великом броју трговинских ланаца слабијег квалитета“, нагласила је Весна Перинчић из Републичке уније потрошача. 

Наплата кеса, ипак, има и добру страну, сагласни су стручњаци, јер је то начин да се смањи њихова употреба и да се тако заштити животна средина.

У неким европским земљама биоразградиве кесе су у потпуности забрањене јер је установљено да више загађују водотоке и мора и на основу тога и истраживања која су спроведена код нас, поставља се питање, зашто се оне користе?

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво