Читај ми!

Милион тона пластике убацили смо у Средоземно море, а бацамо и даље

Сваке године у Медитеран доспе око 229.000 тона пластике, што је једнако количини од више од 500 бродских контејнера по дану, објављено је у најновијој студији шпанске Међународне уније за очување природе.

Уколико се нешто под хитно не предузme, до 2040. године та ће се количина пластике удвостручити, упозоравају стручњаци шпанске Међународне уније за очување природе.

Студија је направљена комбиновањем података из различитих истраживања и коришћењем методологије отиска морског пластичног материјала и у њој је утврђено да пластика доспева у Медитеран из 33 земље.

Када једном доспе у море, пластика се углавном таложи у седиментима у облику микропластике, а у извештају се процењује да се у Средоземном мору накупило више од милион тона пластике.

Директорка поморског и поларног програма Међународне уније за очување природе Мина Епс нагласила је да пластика може да нанесе дугорочну штету копненим и морским екосистемима и биодиверзитету.

Како је рекла, морске животиње могу да се заплету или прогутају пластични отпад и на крају да угину од исцрпљености и глади.

„Осим тога, пластични отпад у околину ослобађа хемијске супстанце као што су омекшивачи, што може да буде штетно како за екосистеме, тако и за здравље људи, посебно у полузатвореном мору попут Медитерана“, објашњава Епсова.

Према извештају, највише пластике у Медитеран избацују Египат (око 74.000 тона годишње), Италија (34.000 тона) и Турска (24.000), углавном због великих количина лошег управљања отпадом и велике приморске популације.

Рачунајући количине отпада по становнику, највише пластике избаце Црна Гора (осам килограма годишње), Албанија, Босна и Херцеговина и Северна Македонија (по три килограма годишње).

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 16. април 2024.
25° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво