Како пси могу да заштите носороге

Специјално обучени да штите дивље животиње, пси у Јужној Африци, већ су заслужни за спасавање 45 носорога од ловокрадица.

Пси чија је улога заштита носорога, почињу са дресуром од рођења и научени да се суоче са свим изазовима који би могли да искрсну, крећу у акцију са навршених 18 месеци. 

Шон Виллџон, који живи у Кејптауну у Јужној Африци, одржао је презентацију о овим псима на Јужноафричком факултету студентима који изучавају заштиту дивљих животиња у националном парку "Грејтер Кругер".

Он је и власник продуцентске куће под "Конзервејшн фил компани" и циљ му је да кроз причу, филмове и фотографије, шири свест о заштити дивљих животиња.

Јохан ван Стратен, са Универзитета у Јужној Африци, рекао је да су пси, који су до сада спасили 45 носорога, активни од 2018. године.

"Учинковитост паса се процењује на 68 одсто успешности, много више од људи, односно чувара", додао је Ван Стратен.

 „Овај пројекат помаже да се осигура опстанак биодиверзитета јужне Африке и њених дивљих животиња, укључујући носорога, који је под озбиљним ударима ловокрадица. У Јужној Африци живи скоро 80 одсто носорога целог света", објаснио је.

Иначе, у протеклој деценији више од 8.000 носорога је изгубљено због криволова, што га чини најтеже погођеном врстом тим видом криминала.

Пси који су укључени у акције су белгијски малиноа овчари, амерички лисичари и плави гоничи ракуна. Они прате сумњиве људе, откривају њихову локацију и могу опколити ловокрадице док не стигну ловочувари.

Названи су јединица К9, све је на добровољној бази и акције паса су бесплатне. Њима руководе Прешиз Малапан и Робин Вазас, који и тренирају псе.

Ове године, 3. фебруара, званичници задужени за животну средину, шумарство и рибарство, известили су је да је током 2019. године у земљи настрадало 594 носорога.

Криминалци су уловили чак 1.215 носорога у 2014. години, али на срећу, већ пет година, број уловљених носорога се смањује.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво