Природи је лакше без људи

Последњих два месеца док је трајао карантин због пандемије изазване коронавирусом, причли смо о природи, загађењу и појави неких нових врста животиња.

Живот се поново враћа у нормалу, а како ће се понашати живи свет у природи. Гостујући у Јутарњем програму РТС-а, Дени Пореј, директор Регионалне канцеларије Светске организације за заштиту природе, напоменуо је да природу треба заштитити.

„Тачно је да је живи свет предахнуо од људи. Повратак животиња у нама буди наду у живи свет, не у апокалиптичном смислу да нема људи, па џунгла узима градове, већ из осећаја да смо узели превише простора за нас и живи свет треба да има мало предаха. Ово је моменат за препознавање, какав однос имамо према природи и у каквом стању нам је планета. Евидентно је да осећај имамо", рекао је Дени Пореј.

Такође додаје да ће грађани ове године већи део свог годишњег одмора провести у Србији, а то је одлично, јер можемо да подигнемо свест о томе колико је природа у Србији лепа и у којој мери је угрожена.

„Живимо у илузији у земљи у којој је природа лепа и заштићена, али наша природа је угрожена. Проценат заштићених подручја у Србији је испод десет одсто, а то је далеко од светских стандарда. Јасно је да концепт заштите природе у следећем веку не може бити бодљикава жица, јер је природа вреднија од краткотрајне експлоатације", истакао је  Пореј.

Вештачки гајене животиње чине пет одсто света, а само пет одсто су дивље животиње. У Европи има више пилића него свих врста птица заједно.

„Моје колеге и ја се заштитом природе не бавимо више из хобија. Планету смо претворили у систем који служи за нашу исхрану. Светски фонд за природу је објавила извештај у коме се наводи зашто се све ово са планетом десило, и ми смо квалификовали три главна узрока. Први је конверзија станишта за друге потребе, друга је наша незајажљива потреба за месом и трећа су пијаце", рекао је Дени Пореј, директор Регионалне канцеларије Светске организације за заштиту природе.

Додаје, да је 70 одсто шума данас је на километар од неке њиве. Немогуће је одржати јавно здравље, ако природу будемо масакрирали на начин на који то сада чинимо.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво