Читај ми!

Šulc: Srbiji pripada ključna uloga u regionu

Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc izjavio je u srpskom parlamentu da Srbima i Srbiji pripada ključna uloga u regionu i da postoji mogućnost da do kraja godine budu otvorena prva poglavlja u pristupnim pregovorima sa EU.

Obraćajući se poslanicima u Skupštini Srbije, nakon susreta sa srpskim zvaničnicima, Martin Šulc je Srbiji odao priznanje za ono što je uradila na unapređenju stabilnosti u regionu, prenosi Beta. 

Šulc je rekao da su razlike u stavovima i sukobi interesa sa susedima sastavni deo života i pozdravio intenziviranje kontakata s Prištinom, izrazivši nadu da će u tim razgovorima biti ostvaren napredak.

"Spremnost vaše zemlje na kompromise u vezi s tim teškim pitanjima svakao nije ostala neprimećena u Briselu", rekao je Šulc i istakao da je i poboljšanje odnosa sa Albanijom dobra vest za ceo region i celu Evropu.

"Približavanje Srbije i Albanije sve više će biti motor pokretač u celom regionu i otvoriti ljudima put ka boljoj budućnosti", istakao je Šulc.

Šulc je kazao da se Evropski parlament uvek zalagao za evropsku perspektivu Zapadnog Balkana i da do kraja godine mogu da se otvore pregovaračka poglavlja Srbije i EU, ali i dodao da će veliki posao za sve tek tada početi.

Od srpskih parlamentaraca zatražio je da objasne građanima zašto su reforme neophodne i obećao da će im u tom poslu evropski parlament pomoći.

"Srbija je velika zemlja, ima veliku tradiciju i istoriju, Srbija je ponosna zemlja, ali pre svega je jedno – sastavni deo Evrope. I zato ova zemlja pripada nama narodima i demokratskoj zajednici država Evrope", istakao je predsednik Evropskog parlamenta.

Rekao je da će EU i Srbija morati u svojoj politici da vuku u istom pravcu sada kada se svet suočava "sa izazovima nove vrste, gnusnom brutalnošću Islamske države i sukobima u Ukrajini".

"U svetlu takvih geopolitičkih izazova, ne želim da nas okrenu jedni protiv drugih već da blisko sarađujemo", rekao je Šulc.

Pred poslanicima je odao priznanje predsedniku Vlade Srbije Aleksandru Vučiću zato što je 11. jula učestvovao na memorijalnom skupu u Srebrenici i istakao da ga je "to što ga je besna gomila isterala odatle duboko povredilo".

Šulc je rekao da je u Srebrenici ubijeno 8.000 dečaka i muškaraca usred Evrope i da se pred očima celog sveta desio najgori zločin od okončanja Drugog svetskog rata.

"Moramo da pokušamo da sukobe rešavamo konstruktivno i za pregovaračkim stolom i svakoga dana da se borimo za mir i razumevanje, ali pomirenja nema bez sećanja i do pomirenja može doći samo kada se priznaju preživljene patnje i bol", rekao je Šulc.

On se tokom govora osvrnuo i na razaranja iz Drugog svetskog rata, koje je počinila nacistička Nemačka i bombardovanje Beograda 1941. godine, kada je ubijeno oko 20.000 civila ističući da je Nemačka nanela ogromnu nesreću narodima Evrope.

Ali, kako je dodao, pobednici pet godina nakon završetka rata nisu ponizali Nemačku već su joj pružili ruku pomirenja i međunarodna zajednica je omogućila Nemcima da se podignute glave vrate u demokratsku zajednicu.

Predsednik Evropskog parlamenta, koji se tokom posete Srbiji sastao i s predstavnicima opozicije i civilnog društva, napomenuo je da je ono što "zabrinjava u Srbiji sloboda medija koja u jednoj državi mora biti zagarantovana", a naveo je i da je potrebno "potruditi se da ne mora da se štiti zaštitnik građana".

Šulc je govorio i o problemima sa kojima se suočava Srbija zbog velikog broja migranata, ističući da evropska zajednica nije saglasna sa odlukom Mađarske da na granici sa Srbijom podigne ogradu.

"Problemi se ne rešavaju tako što se ograđujemo i podižemo zidove, to je u suprotnosti sa evropskim duhom. Treba da se uhvatimo ruku pod ruku i zajedno tražimo rešenja. To je saglasno sa evropskim duhom", istakao je Šulc.

Na početku obraćanja poslanicima, Šulc je čestitao što je "jedan Srbin" (Novak Đoković) pobedio na Vimbldonu.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 14. мај 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом