Читај ми!

Poruke iz Atine – integracija tržišta električne energije i dekarbonizacija dve strane iste medalje

Srbija je spremna za spajanje sa energetskim tržištem Evropske unije i od Brisela zahteva postepeno uvođenje karbonske takse za emisije ugljen-dioksida, poručila je iz Atine ministarka Dubravka Đedović Handanović, posle sastanka sa predstavnicima Energetske zajednice i Evropske unije.

Srbija planira da se integriše u jedinstveno elektroenergetsko tržište Evropske unije tokom iduće godine. Resorna ministarka tvrdi da je Srbija za to spremna, a neophodno je da Brisel ubrza administrativne procedure.

"Srbija je pohvaljena jer je prva zemlja koja je prenela propise EU u svoje zakonodavstvo kada je u pitanju električna energija i paket koji je vezan za električnu energiju. Jedan od naših zahteva je i da sve zemlje u regionu ubrzaju izgradnju interkonekcija jer samo jačom povezanošću možemo osnažiti naše energetske sisteme“, rekla je ministarka Dubravka Đedović Handanović u Atini.

Evropska unija je kategorična u stavu da se smanji zavisnost od fosilnih goriva i uvoza ruskih energenata.

"Zaista smo prešli dug put. Naša saradnja je bliska. To je korist za naše građane i preduzeća. Moramo bolje i efikasnije povezati naša tržišta nego što je to slučaj danas. Još smo u procesu dekarbonizacije naših ekonomija kako bismo se borili protiv klimatskih promena“, rekao je Dan Jergensen, komesar za energetiku i stanovanje EU.

A proces dekarbonizacije zahteva i od zemalja koje nisu članice Evropske unije da od iduće godine i plaćaju takse za emisije ugljen-dioksida.

Sve zemlje regiona upozoravaju da će to imati posledice za privredu pa traže da ta naplata bude prolongirana i pravedna da mogu da se spreme i povećaju udeo obnovljive energije.

"Da imamo više pristupa evropskim fondovima za dekarbonizaciju, jer Srbija ali i većina u regionu oslanjaju se dominantno na ugalj, to je nasleđeno stanje zato što je ugalj naš prirodni resurs, treba nam vremena. Samo da podsetimo koliko članica EU ima pristup fondovima i koliki su to iznosi“, kaže ministarka Đedović Handanović.

Energetska zajednica ima ključnu ulogu u napretku zemalja Jugoistočne Evrope u sektoru energetike na putu priključenju Uniji.

"Integracija tržišta električne energije i dekarbonizacija su dve strane iste medalje. Tranzicija zelene energije otključava integraciju sa tržištem Evropske unije i obrnuto. Samo usklađivanjem politike, infrastrukture i cena, ugovorne strane mogu u potpunosti ostvariti prednosti čiste, bezbedne i pristupačne energije“, navodi Artur Lorkovski, direktor Sekretarijata Energetske zajednice.

Na ministarskom sastanku u Atini obeleženo je i 20 godina od formiranja Energetske zajednice. A podsetimo, Srbija je jedna od zemlja osnivača tog tela Evropske unije.

субота, 19. јул 2025.
24° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом