уторак, 18.01.2011, 07:30 -> 08:50
Surovost uz podršku odraslih
Slučaj usvojene romske devojčice koju su učenici i nastavnica šikanirali u jednoj beogradskoj školi, pokazao je da zakoni o deci i zaštiti manjina u praksi ostaju potpuno neprimenljivi. Razred je samo odrazio sliku u kojoj se i Ministarstvo oglušilo o pravo.
Ni svi zakoni o zaštiti nacionalnih manjina i dece koje Srbija ima nisu pomogli romskoj devojčici koju su učenici i nastavnica šikanirali u jednoj beogradskoj školi.
Kada se u slučaj umešao i ombudsman, kako bi zaštitio devojčicu i sprečio da se slični incidenti opet dogode, Ministarstvo prosvete odbilo je da postupi po njegovim preporukama.
Jedanaestogodišnja devojčica morala je da promeni školu, jer je čak ni razredna nije štitila od učenika koji su je maltretirali.
Majka devojčice kaže da je dete usvojeno i da je romskog porekla. "Jedna devojčica je počela da je zove: 'Ciganko, ciganko, ti smrdiš, ti prenosiš zarazne bolesti, ti ne možeš da se svlačiš pored nas, jer ćeš da nas zaraziš'", kaže majka devojčice.
Devojčica tvrdi da je razredna pred svima pričala da je ona usvojena i da je tražila da joj gleda u dlan. Sve je kuliminiralo u tuči u kojoj je devojčica pala, udarila glavom o pločnik i izgubila svest.
Zamenica ombudsmana Tamara Lukšić-Orlandić naglašava da postoje načini na koji nadležni beže od odgovornosti.
"Pošto se tuča desila dva metra ispred škole, nije se smatralo tučom u školi, pa je direktor 'oprao ruke'", kaže zamenica ombudsmana.
Čekanje na inspekciju
Iako je podatke o svemu Ministarstvo dobilo u decembru 2008. godine, inspekcija u školu stiže tek u februaru 2009. godine.
U međuvremenu, majka saznaje da nastavnica vodi kampanju protiv njene kćerke. Naime, nastavnica je rekla učenicima da će zbog devojčice morati da ih ostavi i da oni neće imati razrednog starešinu.
Načelnik odeljenja za inspekcijske poslove Ministartsva prosvete Velimir Tmušić kaže da postoji način da se otpusti odeljenski starešina, ali da dete mora da bude uklopljeno u zajednicu.
"Roditelji treba da budu objektivniji, jer dete je jedno u kolektivu, a drugo u porodici i to najbolje znaju u školi i treba da imaju poverenje u školu", kaže Tmušić.
Pošto niko osim ombudsmana ne štiti devojčicu, majka je upisuje u drugu školu.
U kancelariji ombudsmana iznenađeni su što Minstarstvo prosvete, ne samo da nije postupilo u skladu sa njihovim preporukama, već je o njima polemisalo. Nedopustivo je, kažu, i to što su odbili i da se izvine devojčici.
"Kad dođe iz škole, to je strašno. To vam se srce cepa kada počinje da vam priča šta joj se sve dešava. Pri tome, nikome ništa nije uradila, samo je tamnoputa", kaže majka devojčice.
Srbija ima zakone koji štite manjine i decu, kao i ombudsmana koji ima zadatak da pomogne da se niko u ovoj zemlji ne oseća ugroženo. Međutim, sve dok nadležni budu mislili da poštovanje zakona nije obavezno, kao i poštovanje preporuka nezavisnih i kontrolnih tela, ugroženima neće ostati ništa drugo nego da menjaju sredinu, u nadi da ih na drugom mestu neće maltretirati.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 49
Пошаљи коментар