понедељак, 18.01.2010, 18:30 -> 08:57
štampajFakulteti protiv "bubica"
Za dvadesetak evra u Srbiji može se nabaviti "bubica" ili olovka s kamerom, kako bi se ispit na fakultetu položio bez znanja. Fakulteti su prinuđeni da odgovore novim tehnološkim kontramerama.
Nije tajna da korupcije ima u svim delovima društva, pa i u prosveti, o čemu svedoči i afera nazvana Indeks, koja još čeka sudski epilog. Ipak, podmićivanje profesora radi polaganja ispita bez učenja, u Srbiji bi uskoro moglo da postane prošlost. I to zahvaljujući napretku tehnologije.
Nekada popularne puškice polako izlaze iz mode, a mito ne može da priušti veliki broj akademaca. Međutim, za dvadesetak evra preko oglasa mogu se nekažnjeno iznajmiti sredstva za nelegalno polaganje ispita, kao što su "bubica", olovka sa kamerom i slični uređaji, koji studentima mogu da obezbede i visoku ocenu.
Ne postoje precizni podaci koliko je takav način polaganja ispita zastupljen, ali gotovo da nema studenta koji ne zna za tu mogućnost.
I ankete među studentima to potvrđuju.
"Bubice su najatraktivnije, uglavnom se iznajmljuju, ali sada su jeftine, pa mogu i da se kupe", kaže jedan student.
"To ne bi koristila nikad. Ne bih sigurno", kaže jedna studentkinja.
A od prevara, osim pojedinaca, ne prezaju ni cele grupe studenata.
"Meni se desilo, ne na FPN-u, nego na Ekonomskom fakultetu, da sam imao kolokvijum u obliku testa. Pošto tog momenta nisam imao dovoljno prostorija, ja sam jedan test podelio na dve grupe. Jedna grupa je izašla, druga je ušla. Razlika je bila samo petnaestak minuta i odjedanput je ta druga grupa uradila test za nekoliko minuta i dobio sam 120 desetki", priča Čedomir Čupić, profesor Fakulteta političkih nauka.
Suočene sa novim problemom, i uprave fakulteta prate trendove, kako bi prevare sveli na minimum.
"Mi kao fakultet smo razvili određene mehanizme da sprečimo zloupotrebe, tako smo nabavili ometače za mobilne telefone, detektore za njihove bubice i njih koristimo u amfiteatrima u kojima se odvija pismeni deo ispita", kaže Tanja Jovanović, prodekan Medicinskog fakulteta.
Ako se čini da u moru problema u Srbiji ovaj nije najveći, nameće se pitanje šta ukoliko nas leči doktor koji je na "bubicu" polagao ispite ili ako živimo u zgradi koju je gradio inženjer, sa diplomom, ali bez potrebnog znanja.
"U tom slomu vrednosti sada je važno da se vi snađete, a na koji način ćete se snaći, niko ne pita. Međutim, mora se razmisliti koja se sredstva koriste kako bi se neki cilj ostvario. Ovo su nečasna sredstva, ovo su opasna sredstva i po onoga ko to čini i po druge, ako sutra dobiju neko značajno mesto", kaže profesor Čedomir Čupić.
Ohrabrenje studentima da koriste nelegalna sredstva za polaganje ispita može biti i činjenica da su najčešće kazne za to prilično blage - ukor, zabrana izlaska na ispite u naredna 3 roka, a retko isključenje s fakulteta.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 19
Пошаљи коментар