Bajina Bašta, zakonski rok koči nadoknadu štete od klizišta

Na teritoriji opštine Bajina Bašta još se otklanjaju posledice poplava i klizišta iz 2014. godine. Do sada je obnovljen najveći deo od više desetina porušenih i oštećenih kuća i infrastrukturnih objekata, ali su sada problem naknadne štete, nastale posle 31. jula 2014. godine – do kada je bio rok za njihovo prijavljivanje Kancelariji za pomoć i obnovu poplavljenih područja.

Kako se ispostavilo na klizištu, tek s povlačenjem vode oštećenja na njihovim kućama postala su vidljiva i, iz dana u dan, sve ozbiljnija, ali bez mogućnosti za naknadu štete, jer ona nije prijavljena u zakonskom roku.

"Nisam mogao prijaviti dok se nije desilo, kad se desilo ja sam tada prijavio. Nisam mogao dovesti ljude da mi snime kuću kad mi nije ispucala. Kad je ispucala, ja sam tad prijavio", kaže Sreten Bošković iz sela Svojdrug.

"Dolazili su i gledali, niko nam ništa nije rekao, ni do danas, šta će biti sa nama. Jedino čekaju da nas pretisne, a kad nas pretisne, onda će doći da nas vide", priča Stajka Bošković iz Svojdruga.

Dragan Spasojević iz sela Jelovik kaže da su dolazili komšije, ljudi iz opštine, geolozi. "Geolozi su rekli da je ovo jedno veliko klizište i da je za iseljenje", kaže Spasojević.

Naknadne štete su prijavljene na desetak objekata u bajinobaštanskim selima sa gotovo 400 klizišta koja još ne miruju, ali ti objekti nisu kategorizovani.

"Objekti nisu kategorizovani zato što je šteta prijavljena nakon 31. jula 2014, a Kancelarija za obnovu poplavljenih područja nije dozvolila da takve objekte kategorizujemo jer nije poslala komisiju koja će verifikovati te zapisnike", rekao je Dušan Glišić, direktor Direkcije za izgradnju "Bajina Bašta".

Načelnica Opštinske uprave Jelena Filipović kaže da nema dovoljno sredstava za pomoć oštećenima. "Državni program je bio jasan u pogledu procedure, tako da su nam u ovom trenutku ruke vezane", kaže Filipovićeva.

U iščekivanju novog zakona o obnovi nakon elementarnih nepogoda, u pisanom odgovoru iz Kancelarije za pomoć poplavljenim prodručjima naglašavaju da poštuju zakon, da se oštećeni mogu obratiti i drugim institucijama i ministarstvu koje se bavi elementarnim nepogodama, kao i da će Opštini Bajina Bašta uskoro biti vraćena utrošena sredstava u iznosu od oko 103 miliona dinara.

Kako će ona biti iskorišćena, kako kažu, zavisi od lokalne samouprave, koja će, nadaju se, preduprediti nove nevolje, pre svega žitelja Svojdruga i Jelovika.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом