Читај ми!

Nauka, rezultati bolji od ulaganja

Dok iz resornog ministarstva najavljuju povećanje budžeta za nauku u 2015. godini, Sindikat nauke Srbije najavljuje nove proteste. Istraživači rade bez osnovne opreme i materijala, upozoravaju u Sindikatu. Ministar Jovanović podvlači da je Srbija vodeća u regionu po rezultatima u nauci.

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Tomislav Jovanović najavljuje da će u 2015. godini budžetska izdvajanja za nauku biti povećana za 0,15 procenata bruto domaćeg proizvoda i da će dostići oko 0,42 odsto BDP.

"Naša nauka je vidljiva, a u regionu u ovoj oblasti spadamo u lidere", rekao je Jovanović na skupu posvećenom pregledu ostvarenih naučno-istraživačkih rezultata na projektima od 2011. do 2014. godine i istakao da je iz budžeta za nauku u 2014. godini izdvojeno oko 110 miliona evra.

Ministar Jovanović priznaje da je motivisanost za nauku oko 12.500 istraživača na 783 interdisciplinarna projekta koje finansira država, u neskladu sa ulaganjima iz budžeta.

"Postoje značajno bolji rezultati od ulaganja", rekao je ministar Jovanović na skupu na Mašinskom fakultetu i istakao da Srbija po broju objavljenih naučnih radova na milion stanovnika spada u razvijene zemlje.

Po tom parametru, među prvih 50 smo u svetu, jer su na primer u 2013. godini naši naučnici imali radove u 5.635 referentnih publikacija, istakao je Jovanović.

Ministar je naveo i da Srbija, u poređenju sa ostalim zemljama, ima vodeći procenat u regionu, i to pre svega u oblasti informacione tehnologije, poljoprivrede, biotehnologije, zaštite životne sredine, matematike, medicine.

Istovremeno, Sindikat nauke Srbije najavljuje nove proteste, tražeći redovnu isplatu zarada i pokrivanje troškova potrebnih za rad. 

"Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja nije ispoštovalo nijednu tačku dogovora koji je potpisan posle masovnog protesta 'Spasimo nauku' u julu prošle godine", rekla je na konferenciji za novinare predsednica Sindikata nauke Srbije dr Đurđica Jovović.

Nauka uz pomoć štapa i kanapa 

Kako je istakla Jovovićeva, istraživači su plaćeni samo za projekte i često rade bez osnovne opreme i materijala, snalazeći se uz pomoć štapa i kanapa.

Predstavnik Republičkog odbora Sindikata nauke Srbije dr Dragan Markušev smatra da bi ulaganja u nauku do kraja 2015. trebalo povećati na jedan odsto BDP-a.

Prema njegovim rečima, budžet za nauku i istraživanja ostao je isti kao prošle godine, a sve je poskupelo.

"Sindikat nauke traži od buduće vlade da suštinski promeni odnos prema nauci i istraživacima, pre svega da razmotri mogućnost formiranja posebnog ministarstva za nauku", rekao je Markušev na konferenciji za novinare.

Kao primer uslova u kojima naučnici rade, rukovodilac projekta u Institutu nuklearnih nauka Vinča dr Dragan Alavantić naveo je podatak da su, u velikom projektu kojim rukovodi, prva sredstva za nabavku potrošnog materijala bila dostupna 15-16 meseci posle početka istraživanja.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом