Читај ми!

Notari startuju od marta

Početak rada javnih beležnika odlaže se za mart sledeće godine. Notari će biti ovlašćeni za poslove koje do sada imaju samo sudovi. Da bi njihov rad bio moguć nadležni će uskladiti zakonske rokove i osnovati Komoru javnih beležnika. Srbiji je potrebno 300 notara.

Umesto da se kancelarije javnih beležnika otvore 1. septembra, notari u Srbiji počeće da rade 1. marta sledeće godine. Na državnom nivou, biće ovlašćeni za neke od poslova koje sada obavljaju sudovi. U Ministarstvu pravde ističu da se rok pomera, jer mnogi podzakonski akti nisu usvojeni na vreme, pa će se ta odlaganja rešiti izmenama Zakona o javnom beležništvu.

Kada notari počnu da rade, građani bi trebalo da lakše i jeftinije obavljaju pravne poslove koji se sada završavaju isključivo u sudu. Tako bi oni koji u svom mestu nemaju sud, mogli da se obrate notaru umesto da putuju desetine kilometara. Da bi to bilo moguće, narednih šest meseci, nadležni će uskladiti zakonske rokove i osnovati Komoru javnih beležnika.

"Mora hitno da se donese čitav niz podzakonskih akata. Skoro nijedan zakonski akt nije usvojen kako treba. Mi čak ni Komoru notara, osim na papiru, nemamo. Potrebno je, takođe, odraditi ceo jedan niz aktivnosti koji se tiče polaganja ispita od strane notara", kaže predsednik skupštinskog Odbora za zakonodavstvo Vladimir Cvijan.

Standard je da na 25.000 stanovnika radi jedan notar, što znači da je Srbiji potrebno njih 300. Za sada ih je nedovoljno jer su prvi javnobeležnički ispit položila samo 23 kandidata. Jedna od njih je Nina Štiglić. Ona ističe da notar mora da bude dovoljno stručan, jer će javni beležnici preuzeti znatan deo sudskih poslova. Overa dokumenata je samo jedan od njih.

Nina Štiglić kaže da će notari vršiti proveru sadržine ili sačinjavati ugovore, tako da iza overenih ugovora stoji notar koji odgovara za posao koji je uradio.

"To su uglavnom imovinsko-pravni poslovi, recimo ugovori o doživotnom izdržavanju, ugovori o raspodeli imovine za života, bračni, odnosno kako ih narod zove, predbračni ugovori, podeli imovine, raspolaganju nepokretnostima poslovno nesposobnih lica i slične vrste ugovora", kaže Nina Štiglić.

Stručnjaci tvrde da će, zahvaljujući ovoj službi, mnogi pravni poslovi biti jeftiniji i sigurniji.

"To će dovesti do manje manjkavih pravnih poslova, što će dovesti do veće pravne sigurnosti pre svega kada su u pitanju pravni poslovi u vezi sa nepokretnostima gde je, kao što znate, do sada postojao veliki broj zloupotreba i velika pravna nesigurnost. To će opet dovesti do manjeg sporenja među građanima. Druga bitna stvar je rasterećenje sudova", smatra Ivana Radosavljević iz Ministarstva pravde.

U narednom periodu znaće se koliko će koja usluga notara koštati. Dok se to pitanje ne reši i ostali podzakonski akti ne usvoje, Srbija će biti jedina zemlja u regionu u kojoj još ne rade javni beležnici.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 14. мај 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом