понедељак, 29.08.2011, 14:15 -> 18:44
Tekstilci traže pomoć države
Članovi odbora tekstilne i kožarske industrije traže od Vlade Srbije smanjenje fiskalnih dažbina, ukidanje carine na uvoz repromaterijala i podršku države. Ministar Ćirić rekao da će se zahtevi privrednika razmotriti na sednici Vlade Srbije.
Predstavnici tekstilne i kožarske industrije zatražili su od Vlade Srbije smanjenje fiskalnih i drugih opterećenja za jačanje poslovanja i konkurencije na tržištu.
Zahtevaju ukidanje carina na uvoz repromaterijala za proizvodnju koja je namenjena izvozu, podršku države u jačanju likvidnosti i izvoznih poslova kao i obezbeđivanje većeg broja kvalitetnih kadrova u bliskoj budućnosti.
Ministar ekonomije Nebojša Ćirić je na sednici Odbora Udruženja industrije tekstila, odeće, kože i obuće Privredne komore Srbije rekao da će na sednicama Vlade Srbije preneti zahteve i primedbe privrednika i dodao da je država do sada odobrila podsticaje u tim granama privrede u iznosu od oko 36 miliona evra za otvaranje novih prozivodnih kapaciteta i radnih mesta.
Ćirić je povodom smanjenja fiskalne dažbine rekao da one trenutno iznose 52 odsto, što je dvostruko više od 25 procenata koliko iznose u Republici Srpskoj, ali da se smanjenje ne može očekivati pre naredne godine.
"Problem o ukidanju carine na repromaterijal za kožarsku i tekstilnu industriju će razmotriti sa Ministarstvom finansija", kaže Ćirić.
Članovi odbora kažu da im je potrebno obezbeđivanje izvoznih garancija koja nedostaju u ovim granama industrije, na šta je Ćirić odgovorio da se sprema dokapitalizacija Agencije za osiguranje i finansiranje izvoza (AOFI) što treba da učini Vlada Srbije.
Na sednici je bilo pitanja o neizmirenim dugovanjima između dobavljača sirovina i proizvođača gotove robe, o završetku privatizacije nekih od tih firmi.
Predsednik PKS-a Miloš Bugarin rekao je da sektor tekstilne i kožarske industrije zaslužuje posebnu pažnju države jer je prvoj polovini godine zabeležen značajniji izvozni rezultat, a pojedini faktori su čak zabeležili i suficit u izvozu.
Na sednici je iznesen podatak da je u sektoru tekstilne i kožarske industrije zaposleno oko 25.500 radnika i po broju registrovanih preduzeća taj sektor u industriji Srbije učestvuje sa oko 9,9 odsto, po broju zaposlenih sa 11,7 odsto, a u izvozu sa 8,3 odsto dok u izvozu sa 7,6 odsto.
U prvih šest meseci ove godine u proizvodnji tekstila došlo je do pada proizvodnje od 18,2 procenata, a takođe je zabeležen i pad zaliha i realizacije. U proizvodnji gotovih odevnih predmeta zabeležen je rast proizvodnje od 8,8 odsto, pad zaliha i rast realizacije za 12,5 odsto.
Ukupno u tekstilnoj industriji Srbije ostvaren je izvoz od oko 300 miliona dolara, što je za više od 29,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a pokrivenost uvoza izvozom iznosi 68,6 odsto.
U istom periodu industrija kože i obuće izvezla je robe u vrednosti od 148 miliona dolara, što je za 44,8 odsto više nego u istom periodu prošle godine, a pokrivenost uvoza izvozom je čaj 80,3 procenta.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар