Kvadratura kruga: Orjen, čuvar Jadrana

Iznad Bokokotorskog zaliva uzdiže se planina Orjen čiji vrh Veliki Kabao, 1894 metra, prestavlja najviši vrh na celoj jadranskoj obali počev od Albanije i Crne Gore, preko Hrvatske pa do Italije i Slovenije.

Orjen je moćna planina koja sa visine gleda druge planine na Jadranu, a sa Lovćenom čini planinski prsten oko jednog od najlepših zaliva na svetu, Boke Kotorske.

Selo podno Orjena
Selo podno Orjena

Ovu gorostasnu planinu, koju su isklesali glečeri, Crna Gora deli sa još dve države: Hrvatskom i Bosnom i Hercegovinom, s tim što najveći deo od 400 km kvadratnih, na koliko se prostire Orjen, pripada Crnoj Gori.

Bokokotorski zaliv
Bokokotorski zaliv
Crkva u selu Žlijebi
Crkva u selu Žlijebi
Stablo munike
Stablo munike

 

Ledeno doba obeležilo je ovu planinu, a iz tog perioda na Orjenu je do danas opstala munika, relikt daleke prošlosti, zahvaljujući kojoj je Orjen dobio status Parka prirode.

Malo vode, a još manje zemlje dovoljno je ovom četinaru da se ukoreni i opstane na kamenu gde nijedno drugo drvo ne može. Na visini od 1.500 metara može se sresti munika na Orjenu, a pojedina stabla ove vrste crnog bora stara su više od pola milenijuma. Dve planine, planina bogova Olimp i planina anđela Orjen su dva najveća staništa munike u Evropi. Od srca ovog drveta nekada se izrađivala šindra koja se smatrala najkvalitetnijom pokrivkom za kuće.

Osim munike, na Orjenu je opstala i kudika, takođe relikt iz ledenog doba, ali i neke endemske vrste iz roda irisa i šafrana.

Orjen važi za bezvodnu i žednu planinu, iako na nju godišnje padne najviše kiše u Evropi, ali zbog kraškog terena punog jama, vrtača i bezdana, svu tu vodu popije podzemlje.

Iako ova planina ne nudi mnogo za život, u selima podignutim na Orjenu još uvek ima ljudi. Života još ima i u selu Žlijebi, koje je sazdano na kamenu i od kamena. Sve kuće, guvna, konobe i drugi objekti zidani su od kamena koji je služio i kao pokrivka za kuće.

Većina stanovnika Žlijebi je napustila šezdesetih godina prošlog veka, a prvi talas seoba iz ovog, ali i drugih sela pod Orjenom, desio se krajem 19. veka, kada su mnogi ljudi, u potrazi za boljim životom, otišli na rad u američke rudnike, u kojima je većina njih okončala svoje živote.

Urednik: Branko Stanković
Snimatelj: Darko Bursać
Montaža: Marija Baronijan Šašić

Kameno selo Žlijebi
Kameno selo Žlijebi

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом