Читај ми!

Milica S. Bogdanović: prva žena doktor istorije kod nas

Gošća Riznice prof. dr Ivana Spasović, istoričarka Arhiva SANU

U ovonedeljnoj Riznici govorimo o jednoj izuzetnoj, zaboravljenoj ženi naše kulture, istoričarki Milici S. Bogdanović (1882-1978) prvoj devojci koja je 1907. doktorirala na Sveučilištu u Zagrebu. Prvi doktor istorije kod nas Milica S. Bogdanović je imala dug, sadržajan i značajnim delom i radom ispunjen život.

Rođena je 1882. godine u Lincu, gde je njen otac, Simeon Siniša Bogdanović, srpski oficir Vojne granice, tada službovao. Ubrzo prelaze u Zagreb, gde unuka srpskog sveštenika odrasta. Upisuje Filozofski fakultet, istoriju i postaje prva žena koja je doktorirala. Na početku se bavila rimskom istorijom, tako da 1908. izlazi njena prva knjiga koja se bavi carom Julijanom Apostatom i njegovim odnosom prema hrišćanstvu. Radi kao profesor gimnazije i više škole. Prvi svetski rat provodi u Ženevi. Posle rata nastavlja profesuru u Prvoj ženskoj realnoj gimnaziji i Višoj pedagoškoj školi u Zagrebu, a u, međuvremenu, bila je profesor i u Banja Luci. Društveno stalno angažovana, a kao naučnica, učestvuje na mnogim međunarodnim skupovima. Govorila je nemački, francuski, engleski, ruski, grčki i latinski jezik. Na početku Drugog svetskog rata, kao Srpkinja, primorana je da se preseli u Srbiju, a uskoro je, 1942. godine penzionisana kao profesor gimnazije u Pančevu. Posle rata, u patriijaršijsko-mitropolitskom arhivu, u Sremskim Karlovcima traga za prošlošću 18. veka. „Građu za istoriju Beograda 1717-1739" objavljuje 1958. godine.

Uvek očarana ruskom književnošću, prevodila je Čehova, Tolstoja i druge ruske pisce. Pisala je poeziju, a njene pesme su objavljivane u tadašnjim, jugoslovenskim časopisima, gde se potpisivala kao Irina Simeonova. Još dok je živela u Zagrebu, njena ljubav prema Rusiji je ovenčana knjigom „Lav Tolstoj" (1928). Napisala je biografiju svoga oca Simeona Siniše Bogdanovića, oficira i višestruko nadarenog čoveka, a taj, neobjavljeni, rukopis se čuva u Arhivu Matice srpske. Drugi, neobjavljeni rukopis, je u Arhivu SANU - Teški, dragi put, pshološko, filozofski ogledi na 400 rukopisnih strana. Za života, do smrti, a poživela je 91 godinu, Milica S. Bogdanović, jednako je bila posvećena društvenom, književnom i istorijskom radu. Najveći deo njene zaostavštine je u Arhivu SANU. Upokojila se u Beogradu 1978. godine, ali je, po sopstvenoj želji, sahranjena na zagrebačkom groblju Mirogoj, pored svojih roditelja.

O životu i delu Milice S. Bogdanović (1882, Linc-1978, Beograd) prve žene doktora istorije kod nas, prvoj devojci koja je 1907. godine doktorirala na Sveučilištu u Zagrebu, govori prof. dr Ivana Spasović, istoričarka Arhiva SANU.

Autor i voditelj Dušanka Zeković.

Ризница Ризница

Autor:
Душанка Зековић

Емисија се бави културном баштином (антропологија, етнологија, етномузикологија, историја уметности, музеологија, археологија, језик, књижевност, митологија, конзервација, рестаурација...). [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом