Читај ми!

Ко су Путинови најбољи "ЕУ пријатељи"

Руски председник Владимир Путин покушава да обезбеди подршку лидера Европске уније са циљем укидања санкција Москви, па око себе окупља круг европских пријатеља, међу којима су се нашли Матео Ренци, Алексис Ципрас, Виктор Орбан и Роберт Фицо, објавио је сајт Политико.

Италијански премијер Матео Ренци је, само неколико дана после учешћа на самиту Г7, на којем је истакнута могућност "појачавања санкција" Русији ако се у потпуности не буде испоштовао споразум из Минска, угостио Путина у Милану и говорио о "традиционалном италијанско-руском пријатељству", преноси Танјуг.

Алудирајући на укидање санкција, Путин је понудио "реципрочне мере и даље проширење сарадње".

У тексту објављеном на сајту Политико (politico.eu) се указује да нећемо морати још дуго да чекамо да би видели да ли је Путинова "реторика упалила". Тренутни режим санкција, које је ЕУ увела Русији, истиче крајем јула, а да би биле продужене или пооштрене, неопходна је једногласна одлука свих 28 земаља чланица Уније.

Као следећег "Путиновца", Политико наводи грчког премијера Алексиса Ципраса, који је водио дугачак телефонски разговор са руским председником пре обраћања парламенту 5. јуна у ком је критиковао диктат "тројке".

Подсећа се и да је "Гаспром" недавно постигао споразум са Турском о изградњи гасовода "Турски ток" и наводи да Москва покушава да наговори грчке лидере да подрже тај пројекат.

Према Путиновим речима, тај споразум ће Грчкој донети "на стотине милиона евра сваке године".

Руски председник се нада и подршци две централноевропске земље - Мађарске и Словачке.
Мађарски премијер Виктор Орбан је прошле године упоредио санкције против Русије са "пуцањем у сопствену ногу".

Премијер Словачке Роберт Фицо, који је називао санкције "бесмисленим", недавно је у року од једног месеца, посетио Москву два пута.

Упоређујући санкције против Русије са ембаргом који су САД увеле Куби, Фицо је навео да је обим трговине између Словачке и Русије опао за 40 одсто у првој четвртини ове године.
Политико оцењује да највероватније ни Словачка, ни Мађарска неће деловати саме у блокирању продужења санкција.

"Досад, и Словачка и Мађарска, као и Ренци, хтели су да седе на две столице - дајући млако одобрење санкцијама, а потом код куће и у Москви су их критиковали", наводи Политико.

"Критична маса" чланица ЕУ, укључујући и релативно велике и утицајне земље које се противе санкцијама, могла би да превагне у прилог европских "Путиноваца", пише Политико, оцењујући да би то била "катастрофа" и да би се "укидањем санкција после само једне године послао јасан сигнал да се Путинова агресивност исплати".

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво