Читај ми!

Шпанија одбила екстрадицију Франкових званичника

Власти у Мадриду одбиле захтев аргентинског судије за хапшење и изручење 20 бивших шпанских званичника, оптужених за кршење људских права током владавине диктатора Франсиска Франка.

Министарство правде наводи да је одлука заснована на принципу преференцијалне надлежности, по којем држава може да одбије екстрадицију уколико је сама у стању да процесуира злочине, јавља Танјуг.

Стотине Шпанаца обратило се судовима у Аргентини тражећи правду због злочина почињених током Франкове диктатуре, наводи Ројтерс.

Франко је владао Шпанијом од 1939. до 1975. године и у том периоду је живот изгубило више стотина хиљада Шпанаца.

Шпанија је, као и многе државе у Јужној Америци, донела 1977. године закон о амнестији којим су помиловани злочинци из Франкове владе од којих су многи нашли уточиште у Аргентини.

Аргентински Врховни суд поништио је 2005. године закон о амнестији, а у новембру прошле године аргентински федерални судија Марија Сервини де Кубриа поднела је захтев за хапшење и екстрадицију у истрази о наводним тортурама и другим злочинима почињеним у Шпанији током Франкове ере.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво