Јемен, политичар отет из затвора

Припадници шиитског покрета Хусита у Јемену ослободили су шефа кабинета бившег председника Абд-Рабу Мансура Хадија, који је заточен током сукоба 17. јануара.

Отмица шефа Хадијевог кабинета Ахмеда Авад бин Мубарака допринела је продубљивању политичке кризе у Јемену, резултирајући сукобом Хусита и Хадијеве гарде, што је довело до оставке председника и владе, јавља Ројтерс, преноси Танјуг.

Мубарак је пуштен без било каквих захтева или услова у знак добре воље за смањивање тензија у Јемену.

Кључни савезник САД у борби против Ал Каиде, председник Хади поднео је оставку у четвртак и тим потезом гурнуо земљу у хаос, после крвавог покушаја побуњеничке шиитске милиције да стави престоницу под пуну своју контролу, пренела је агенција АФП.

Оставка јеменског председника и његове прозападне владе премијера Халида Бахаха вероватно ће претворити ионако нестабилну земљу у "необележену територију" на југу Арабијског полуострва.

На десетине хиљада Јеменаца марширало је у петак у знак протеста против шиитских побуњеника који држе престоницу, усред вакуума власти у земљи коју Вашингтон сматра за дом најопаснијег огранка Ал Каиде.

Око 20.000 људи изашло је на улице Сане, где су демонстранти марширали до дома председника Хадија.

Хусити припадају шиитској секти Зеида, који живе углавном на северу Јемена и по неким оценама сачињавају око трећину од 24,4 милиона становника.

Група је названа по њеном оснивачу Хусеину ел Хусију којег је, како је саопштавано, јеменска армија убила септембра 2004. године, после чега је на њеном челу његов брат Абдел Малик ел Хуси.

Од тада су организовали неколико побуна жалећи се на дискриминацију и како би проширили аутономију провинције Сада, у којој живе.

Хусити су од почетка протеста против бивссег председника Алија Абдуле Салеха проширили свој утицај на северу земље, а у августу 2014. почели са одржавањем масовних демонстрација у неколико региона.

До средине септембра прошле године заузели су неколико четврти Сане, укључујући и више државних установа.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 28. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво