Читај ми!

Метеоролози се спремају на најгоре

Више турбуленција у атмосфери, све више екстремно хладних, поларних и врелих таласа, џиновски таласи у океанима и апокалиптична метеоролошка предвиђања – биле су теме климатолога на међународном конгресу који је данас завршен у Монтреалу.

На позив Светске метеоролошке организације, агенције УН, око хиљаду метеоролога је расправљало на тему "Временска прогноза, каква нам је будућност?". То је била прва светска конференција о метеорологији.

Скоро десет година од ступања на снагу Протокола из Кјота с циљем смањења емисије гаса који, стварајући ефекат стаклене баште, воде загревању атмосфере, сада се више не поставља питање о општем загревању Земље.

"Глобално загревање је неповратна појава. Становништво света наставља да расте и неопходно је да се прилагодимо", рекла је Џенифер Ванос са Универзитета у Тексасу.

У првој деценији овог века, просечна температура на Земљиној површини порасла је за 0,47 Целзијусових степени. Повећање од једaн одсто доводи до седам одсто већег испаравањa воде у атмосферу, а пошто је испаравање покретач ваздушних токова у атмосфери, метеоролошке прилике се сада чешће мењају.

Светски научници сматрају да ће просечна температура Земље порасти за два одсто до 2050. године.

"Облаци ће се лакше и брже формирати, што ће условити све јаче кише и довести до више изненадних поплава", каже Сајмон Ванг са Универзитета у Јути.

Према његовим речима, биће више случајева екстремне хладноће – као прошле зиме у Северној Америци, и екстремне врућине и суше.

Изазов за метеорологе је да узму у обзир и "додатне силе", узроковане глобалним загревањем, што компликује прогнозирање времена, оценио је Ванг.

"Метеоролозима ће у наредним деценијама бити неопходно изузетно снажни рачунари, којих сада има веома мало", додао је он.

Метеоролози оцењују да ће њихова предвиђања бити све неопходнија за ваздушни саобраћај – због неочекиваних турбуленција, као и за поморски саобраћај јер се очекују џиновски таласи у океанима високи и до 40 метара.

"То је само почетак климатских промена, јер океани имају огроман утицај због ослобађања вишка топлоте и испаравања", навели су експерти и додали да не треба заборавити на топљење вечитог леда на Гренланду.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 02. јун 2024.
18° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије