Читај ми!

Преговори о Ирану још на "мртвој тачки"

Шеф британске дипломатије Вилијам Хејг, оценио је да је кључно да Иран буде реалистичнији у ономе што је неопходно за постизање договора о нуклеарном програму са шест светских сила, што би окончало санкције уведене Техерану у замену за ограничавање нуклеарних активности.

Хејг се новинарима обратио после састанка с америчким државним секретаром Џоном Керијем, преноси Танјуг.

Кери и Хејг се, као и њихове колеге из Француске и Немачке, Лоран Фабијус и Франк-Валтер Штајмајер, налазе у Бечу, како би помогли да се преговори Ирана и шест светских сила покрену с "мртве тачке", пре истека рока за постизање договора 20. јула.

Хејг је рекао и да у разговорима нема значајнијег помака, пренеле су агенције.

"Нисмо постигли значајнији помак. Има озбиљних неслагања, нарочито по питању обогаћивања уранијума. По том питању постоји огроман јаз", рекао је Хејг.

Хејг је оценио и да би циљ преговарача требало да буде постизање договора до 20. јула, уместо разматрања да се тај рок продужи.

Сличне ставове изнели су и Кери, Фабијус и Штајнмајер.

"Очигледно је да међу нама још има веома великих неслагања, па би требало да оценимо да ли можемо да начинимо неки напредак. Кључно је да будемо уверени да Иран неће развијати нуклеарно оружје и да је програм мирнодопски. То покушавамо да постигнемо овде", рекао је Кери пре састанка с високом представницом за европску безбедност и сарадњу Кетрин Ештон, која је сазвала састанак.

Шеф француске дипломатије рекао је да су "ставови и даље веома удаљени" и да су министри дошли у Беч да покушају да "ублаже разлике".

Штајмајер је рекао да су он и остали западни министри, на састанку с иранским званичницима, јасно рекли да је "лопта на иранској страни терена".

"Сада је тренутак да Иран одлучи да ли жели сарадњу са светском заједницом или да остане у изолацији", поручио је Штајнмајер.

Преговори пет сталних чланица Савета безбедности УН и Немачке са Техераном о иранском нуклеарном прогаму, који би требало до 20. јула да се окончају споразумом, дошли су до мртве тачке, због чега су им се прикључили шефови дипломатија држава које у њима учествују, како би подстакли даљи напредак.

Западне земље тврде да још увек није решено ниједно важно питање, као што су процес обогаћивања уранијума, број центрифуга, нуклеарни реактор Арак, међународна контрола и слично, све што би осигурало да нуклеарни програм буде коришћен искључиво у мирнодопске сврхе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. мај 2024.
14° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара