Читај ми!

Вођа државног удара премијер Тајланда

Краљ Тајланда званично је одобрио вођење земље генералу Прајуту Џанoчи, вођи државног удара на Тајланду, пошто су оружане снаге преузеле власт прошле недеље. Спонтане демонстрације против новоустановљеног војног режима.

Џаноча је навео да је одобрење којим је формализован његов статус шефа владе добио у седишту војске у Бангкоку, преноси Танјуг.

Протести на улицама Бангкока не смирују се од државног удара 22. маја, а демонстранти одбијају да оду са улица тајландске престонице због доласка на власт војне хунте.

Током прве конференције за новинаре генерал Прајут је запретио да ће, уколико се протести наставе, уследити интензивнији одговор снага безбедности, а да ће демонстрантима бити суђено пред војним судовима.

"Одговор снага безбедности ће бити јачи, а кад се ситуација смири, моћи ћемо да попустимо са мерама", навео је Прајут.

Из краљевске палате је саопштено да их је вођа хунте, који је и начелник генералштаба, упозорио да би насиље у Бангкоку и другим деловима земље могли врло лако да се рашири и "угрозе националну безбедност".

Војна хунта је забранила политичке скупове којима присуствује више од пет особа, а ограничене су и медијске слободе, преноси АФП.

Демонстрације против недавно успостављеног војног режима спонтано се од петка организују на више места у Бангкоку.

Број демонстраната полако расте па их је јуче било око хиљаду, а свакодневно долази до сукобљавања са припадницима војске због чега многи страхују да ће наступити још тежа ситуација ако они наставе да пркосе хунти и проглашеном ванредном стању.

У међувремену, бивша премијерка Јинглук Шинаватра је пуштена из војног притвора, рекао је један њен сарадник.

Она је од петка 23. маја била у војном притвору, на непознатој локацији, без телефона.

Премијерка и девет њених министара проглашени су претходно пред Уставним судом кривим за злоупотребу положаја.

У Тајланду траје политичка криза откако је суд почетком маја сменио премијерку Јинглук, сестру Таксина Шинаватре, бившег премијера свргнутог у државном удару 2006. године.

Тајланд је од 1932. године до данас прошао кроз 19 покушаја или изведених државних удара, подсећа АФП.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 17. мај 2024.
22° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара