Читај ми!

Сирија, трагање за дипломатским решењем

Председник САД Барак Обама затражио од Конгреса да одложи гласање о одобрењу употребе силе против Сирије. Руска иницијатива има потенцијал да уклони претњу хемијским оружјем без употребе силе, рекао Обама. Законодавци Републиканске странке истакли су да их председник није уверио у неопходност војне интервенције у Сирији.

Амерички председник Барак Обама затражио је од Конгреса да одложи гласање о одобрењу употребе силе против Сирије у светлу најновијих дипломатских настојања, али није одбацио могућност војне интервенције у случају да ти напори пропадну.

У обраћању нацији, Барак Обама је истакао да је у последњих неколико дана дошло до охрабрујућих знакова који указују на, како је рекао, спремност Сирије да се повинује међународним нормама.

Према његовим речима, то је последица кредибилне претње војном акцијом Сједињених Држава, као и конструктивних разговора које је имао са руским председником Владимиром Путином и спремности Москве да се придружи међународној заједници у вршењу притиска на сиријског председника Башара ел Асада да одустане од хемијског оружја.

"Асадов режим сада је признао да поседује такво оружје и чак је изразио спремност да потпише Конвенцију о хемијском оружју, којом се забрањује његова употреба", нагласио је Обама.

Прерано је рећи хоће ли ова понуда успети, рекао је председник САД и додао да сваки споразум мора да буде проверен како би се утврдило да ли се Асад држи преузетих обавеза.

"Међутим иницијатива има потенцијал да уклони претњу хемијским оружјем без употребе силе, посебно јер је Русија један од најснажнијих Асадових савезника", рекао је Обама.

Амерички председник је објаснио да је због тога од лидера Конгреса тражио да одложе гласање о одобрењу употребе силе, док се не види хоће ли дипломатски напори донети резултате.

Међутим, како је додао, наредио је америчким снагама да остану на садашњим позицијама, како би могле да наставе притисак на Асада и буду спремне да реагују ако дипломатија не успе.

"Нећу слати америчке војнике у Сирију. Нећу спроводити временски неодређене акције као што је то био случај у Ираку и Авганистану. Нећу водити продужене ваздушне кампање као у Либији и на Косову. То ће бити усмерени напад да би се постигао јасан циљ, а то је одвраћање од употребе хемијског оружја и смањивање Асадових војних способности", нагласио је амерички председник.

У првим реаговањима, законодавци Републиканске странке истакли су да их председник није уверио у неопходност војне интервенције у Сирији, а сенатор Ренд Пол изјавио је да је председник био неубедљив.

"Ако будемо гласали, гласаћу против и позивам моје колеге да такође гласају против. Председник није изнео убедљиве аргументе да су амерички интереси у опасности због Сирије. Разлог за улазак у рат треба да буде много снажнији", истакао је Пол.

Данас се, иначе, настављају дипломатски напори, пре свега у Уједињеним нацијама, а у ком правцу се ствари одвијају биће јасније у четвртак после састанка америчког и руског шефа дипломатије, Џона Керија и Сергеја Лаврова у Женеви.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво