Читај ми!

Масакр на факултету у Сирији

Најмање 80 мртвих у експлозији на Универзитету у Алепу. Група од 57 земаља тражи да Међународни кривични суд спроведе истрагу о ратним злочинима у Сирији.

У данашњој експлозији на Универзитету у Алепу, на северу Сирије, најмање 80 особа је погинуло, а на десетине је рањено, преноси Ројтерс саопштење опозиционе Опсерваторија за људска права.

Сиријска државна телевизија јавља о "терористичком нападу на Универзитет", у којем има жртава.

За сада није познат узрок експлозије. Опозиција тврди да је реч о бомбардовању, а војни извори да су побуњеници испалили ракету која је промашила циљ и погодила Универзитет. Остали извори кажу да је реч о експлозији аутомобила бомбе.

Универзитет се налази у делу Алепа под контролом војске лојалне председнику Башару ал-Асаду.

У артиљеријском нападу снага режима на централну провинцију Хомс убијено је 10 људи, тврде опозициони активисти. Активисти тврде да је насиље у току и у другим деловима земље - на северу, јужно од Дамаска, као и источно од престонице.

У нападима сиријске војске на предграђе Дамаска дан раније погинуло је најмање 126 људи, а широм Сирије страдало је 26-оро деце.

Група од 57 земаља упутила је захтев Савету безбедности УН, у коме тражи да МКС спроведе истрагу о ратним злочинима у сукобу у Сирији.

Швајцарска је послала захтев Савету безбедности који је једино тело које то може да тражи од МКС, али је жестоко подељен по питању грађанског рата у Сирији који траје већ 22 месеца.

Захтев су потписале многе европске државе, попут Велике Британије, Француске, Немачке, Италије и Шпаније, као и Аустралија, Јапан, Нови Зеланд, неколико афричких и пацифичких земаља.

Либија и Тунис, који су доживели "арапско пролеће", такође су потписали иницијативу, која је резулат истраге УН у којој је утврђено да постоји снажан доказ да су у Сирији у протекле две године почињени злочини против човечности и ратни злочини.

У писму се захтева да Савет безбедности од МКС тражи истрагу "без изузетака и без обзира на наводне починиоце".

Према подацима Опсерваторије, најмање 3.500 деце, убијено је од почетка сукоба у Сирији у марту 2011. године, док Уједињене нације наводе да је од тада погинуло укупно 60.000 људи.

Сиријска државна телевизија је за смрт деце у понедељак окривила "терористе", пренео је АФП.

 

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. мај 2024.
14° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара