Чачак: Више нема депоније у Прелићима

Министарство заштите животне средине доделило је око 98 милиона динара градовима Чачку и Краљеву и општини Трстеник за суфинансирање санације депонија. Највише новца око 66 милиона, добио је Чачак за депонију Прелићи.

Лакше се дише, кажу мештани Прелића и Кулиновачког поља који живе уз ободе некадашње депоније. Од наслага смећа нема ни трага, а свуда су постављени биотрнови за испуштање метана.

Депонија Прелићи простире се на око 12 хектара, а затворена је 2012. године. Рекултивација прве зоне од око шест хектара почела је у марту ове године и тај посао је при крају. Због компликованијих и скупљих поступака санације, друге зона ће се радити у две фазе, кажу у градској управи. Поред Министарства животне средине, и Град Чачак суфинансира тај посао са око 16 милиона динара.

„Ова друга фаза као што и сами видите биће врло компликованија и тежа зато што је ниво комуналног отпада управо на локацији иза мене, тампон је много већи, од четири до десет метара у зависности од делова на ових преосталих шест хектара, али се надам овде ће бити спаљивања на бакљи, мало значи компликованија процедура у односу на ову прву фазу и због тога ја се надам да ћемо тек за наредне две године успети да решимо ову зону“, каже Мирјана Ђоковић, помоћница градоначелника Чачка за екологију.

Први радови у другој фази санације депоније почеће на пролеће. Ако се комплетни радови на рекултивацији заврше за две године, Чачак ће постати први град у Србији који ће у потпуности решити проблем несанитарне депоније.

„Ово ће бити прелеп простор од 12 хектара који се може искористити за многе друге послове који су лепи, јер се ради о простору који се налази поред реке Мораве, а који ће бити изузетно уређен, ту више нема ненаменског одлагања смећа“, најављује Мирјана Ђоковић.

Од када је затворена депонија у Прелићима, Град Чачак одвози отпад у регионалну депонију Дубоко код Ужица.

На месту старе депоније већ три године ради трансфер станица и центар за рециклажни отпад, уређени по највишим еколошким стандардима. Смеће које се овде свакодневно довози даље се транспортује у херметички затвореним контејнерима.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 19. мај 2024.
27° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара