Читај ми!

Тридесет година ископавања на Градини

Обележено је тридесет година од почетка археолошких ископавања на планини Јелици, на Градини. Овај локалитет је међу најзначајнијим у Србији, по налазима из рановизантијског периода.

Због открића старохришчанских фрески и остатака пет цркава, Градина је значајна и у светским научним оквирима. Тим поводом у Народном музеју у Чачку је отворена изложба, која ће трајати до јанура следеће године.

Предмети из свакодневног живота становника Градине, делови зидова цркава као и фреске које представљају јединствени налаз на овим просторима, могу се видети ан изложби у чачанском музеју. Градина је други ранохришћански локалитет у Србији, не мање важан после Ниша. 

Шездесетих година 19. века Јанко Шафарик, пионир српске археологије и Феликс Каниц, истраживач римских старина и путописа, затекли су сачуване остатке зидина унутар градског бедема. Каниц је сачинио прву и једину скицу Градине.

Током ископавања у новије време, откривено је пет цркава, остаци утврђења, кула и улица што указује да је Градина била јак религијски центар, а можда и седиште тадашње епископије. Од 1984. године истраживањима на Градини руководи професор Михаило Милинковић са Филозофског факултета у Београду и велики део налаза део је сталне поставке Народног музеја у Чачку.

"Градина награђује онога ко се интересује за њене остатке. На Градини никад није био проблем ризиковати погрешно постављање ископа у смислу да се он покаже негативан. Проблем је био сасвим друге врсте, изабрати боље од бољега, " каже професор Милинковић.

Директорка Народног музеја у Чачку Делфина Рајић наводи, да се настајање и нестајање насеља на Градини, може пратити од 2 500. године пре нове ере до почетка Средњег века, тачније до почетка 9 века.

Рајићева каже да најочуванији налази из времена ране Византије и доба Јустинијана Првог који је владао од 527. године до 565. године.

Археолошка ископавања на Градини трају током читаве године. Планирано је да се овај локалитет  претвори у археолошки парк и за то већ постоји пројекат.

За сада безимени град, простире на око 22 хектара и на надморској висини од 846 метара. Омиљена је и незаобилазна рута за планинаре који Градину радо посећују. Са овог локалитета се може видети цео Чачак и околина. Не чуди стога што се управо на том  месту, непрекидно живело више векова.

rts.cacak@rts.rs
+381 32 227 551

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 01. јун 2024.
21° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије