Читај ми!

Фестивал бубњара

У Лесковцу је почео трећи "Друм дум фест", јединствена манифестација у част бубња и ритма, која је окупила око стотину учесника из земље и регина. Вечерас наступа Марко Ђорђевић из Америке са бендом Васила Хаџиманова.

Лесковачки Фестивал бубњара "Друм дум фест", окупио је око стотину учесника из земље и регина.

За овај узраст гени су пресудни, али без воље и љубави са седам, односно девет година тешко да би већ били бубњари. Ђорђе је палице у руке узео недавно, Марко је уз бубњеве пуне четири године.

"Ја сам гледао како мој стриц свира и тако сам научио", каже Ђорђе Јовановић.

"Тата, стриц и брат свирају бубњеве. Ја идем у музичку школу и тамо свирам клавир, а бубњеве сам учим уз наравно доста вежбања",  каже Марко Стојковић.

Пресудна је улога старијих који су се изборили да се овај инструмент сада изучава и у овдашњој музичкој школи. Уосталом, бубањ је срце сваког бенда, кажу, најискуснији лесковачки бубњари.

"Ево и код нас се отворио џез одсек где се изучавају бубњеви, не кажем да је "Драм дум" за то заслужан, али људи све то улази у уши и све више схватају да ми  "не лупамо", већ да свирамо", каже директор фестивал Саша Ристић.

И не само да се овде радо свирају бубњеви, већ се и праве. Стрпљиво понекад и до месец дана само један добош.

"Најквалитетнији су од дрвета и сам наравно бубњар", каже тридесетшестогодишњи Дејан Стојићевић.

"Радимо бубњеве од домаћих и страних материјала. Ја лично мислим да су од дрвета много бољи, него од метала, иначе што је скупљи материјал, то је бољи тон", каже Дејан Стојићевић Кенеди.

Тања Јовановић, Пи-ар "Друм Дум феста" каже да су, захваљујући америчкој амбасади, прошле године довели  човека са Берклија, а ове године им, каже, долази Марко Ђорђевић, наш човек који живи и ради у Америци и спада у сто најбољих бубњара на свету.

Слуха да се препозна квалитет и потреба је очигледно било, али и храбрости Лесковчана да се са фестивалом крене. Фестивал већ добија обрисе сличних сусрета врхунских бубњара у свету, па зато се радо одазивају позиву из Србије.

"Био сам на многим фестивалима у Западној Европи и ово што овде видим постаје светски фестивал. Можда им је потребно још мало уходавања када је реч о самој техници", каже Јасмин Султанић, бубњар.

Марко Ђорђевић, Игор Малешевић, ГароТавитјан само су неки од стотинак учесника трећег "Драм дум" феста. Организатори би, како кажу, већ морали да размишљају о новом простору, јер  двориште Шоп Ђокићеве куће постаје претесно.

rts.leskovac@rts.rs
+381 16 242-131

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 21. мај 2024.
18° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара