Читај ми!

Годишњица Дејтонског споразума

Навршава се 19 година од како је у војној ваздушној бази "Рајт Патерсон" код Дејтона, у америчкој држави Охајо, парафиран Општи оквирни споразум за мир у Босни и Херцеговини, познатији као Дејтонски мировни споразум.

Председник Српске Милорад Додик каже да је споразум доживео значајну трансформацију насиљем високих представника и међународне заједнице, која сада жели да направи власт на нивоу БиХ да легализује то насиље, преноси Танјуг.

"Од кључне је важности да се поштује оно што пише у Дејтонском споразуму. Веома је важно сачувати баланс у БиХ успостављен споразумом и никаква централизација функција више није могућа", навео је Додик.

Председник Народне скупштине РС Игор Радојичић истиче да Дејтонски споразум представља успешан међународни уговор и квалитетан оквир који је Српској дао суштински и садржајно јако велики простор и значајну улогу.

"Много више времена и напора се троши на расправу како га променити, него како га применити. Стално се разговара шта у њему не ваља, да ли је нешто спроведено или не, а у основи је да у себи има елементе договарања", каже Радојичић.

Поводом 19- годишњце Дејтона огласио се и садашњи високи представник међународне заједнице у БиХ Валентин Инцко који је истакао да нема дилеме да је та земља у протеклом периоду доживеле значајне промене, укључујући и успостављање институција које су данас важно обележје државе и о чему није било написано ништа у Дејтону.

Босну и Херцеговину посетио је недавно и бивши високи представник у БиХ, актуелни министар спољних послова Словачке Мирослав Лајчак, који је оценио да је држава данас на много бољем месту него пре 19 година, јер има суверенитет међу демократским државама и земља је која је опредељена за европски пут.

"Дејтон је огроман фактор стабилизације, али сви смо модернизовали наше уставе да би били у стању да одражавају потребе овог века и надам се да је и БиХ спремна да то уради", поручио је Лајчак.

Дејтонски споразум донет је да би се званично прекинуо рат у Босни и Херцеговини (1992-1995) и нарочито се бавио будућим управним и уставним уређењем БиХ.

Конференција је трајала од 1. до 21. новембара 1995. године, када су споразум потписали тадашњи председници Србије Слободан Милошевић, РБиХ Алија Изетбеговић и Хрватске Фрањо Туђман после тронедељних преговора.

Споразум је парафиран у присуству тадашњег државног секретара САД Ворена Кристофера, поред њега главни амерички посредници су били Ричард Холбрук и генерал Весли Кларк.

Званично је потписан у Јелисејској палати у Паризу 14. децемба 1995, чиме је БиХ подељена на два ентитерта - Републику Српску и Федерацији БиХ.

Потписници су се обавезали да међусобне односе регулишу према Повељи УН, Завршном акту из Хелсинкија и другим документима ОЕБС-а, као и на међусобно поштовање суверенитета и решавање неспоразума искључиво на мирољубив начун.

Југословенски парламент је 13. новембра 2002. ратификовао Дејтонски споразум, чиме је СР Југославија јасно поручила суседима да нема територијалних претензија према БиХ и да се у потпуности придржава одредаба из Дејтона.

Ниједан од тројица потписника споразума више није међу живима, као ни некадашњи међународни изасланик за Балкан и један од креатора Дејтонског споразума Ричард Холбрук.

У међвремену, оригинал документа је изгубљен, а политичари у БиХ и даље расправљају о његовој ревизији.

У Републици Српској Дан успостављања Општег оквирног споразума за мир у Босни и Херцеговин републички је празник и нерадни дан, а његово обележавање регулисано је ентитетским Законом о празницима.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. мај 2024.
14° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара