Читај ми!

Вуковар, шта ће бити са двојезичним таблама

После одлуке хрватског Уставног суда, да је референдумско питање о ћирилици недопустиво, остало је нејасно да ли двојезичне табле у Вуковару остају на зградама државних институција и да ли је њихово скидање и уништавање било кривично дело.

Недавно су на вуковарском суду подигнута 22 оптужна предлога против особа осумњичених за уништавање и разбијање плоча, подсећа Слободна Далмација, коју цитира Танјуг.

Адвокат Вељко Миљевић каже за сплитски лист да је влада била овлашћена да поставља табле, а они који су их скидали и уништавали чинили су нешто што је противзаконито, мада сада могу да се позову на то да код њих није било противправне свести због свих околности које прате ову ситуацију.

Истовремено, по мишљењу адвоката, табле које још стоје на државним зградама у Вуковару не би смеле да се дирају, али ипак не може тачно да се одреди према том питању.

"Ниједна одлука нема својство правоснажности и извршности и не могу тачно да се одредим о тим питањима, али сматрам да би даље разбијање плоча такође било противзаконито. Мислим да све то мора да пише у завршном делу одлуке Уставног суда, јер свака његова одлука има свој утицај на појединачне акте који су донесени пре те одлуке", рекао је Миљевић.

Како је оценио, када би сада неко поново уништавао двојезичне табле, могао би се бранити одлуком Суда у којој је одређен рок од годину дана да Влада и локална самоуправа уреде то питање.

Хрватски Уставни суд прогласио је у понедељак неуставним и недопуштеним референдумско питање о ћирилици, које је предложио Штаб за одбрану хрватског Вуковара, десничарска организација која се бори против ћирилице.

Уставни суд је истовремено Вуковарском градском већу наложио да у року од годину дана реши питање двојезичних табли у том граду, односно у којим би вуковарским четвртима требало да се поставе двојезични натписи.

Градоначелник Вуковара Иван Пенава, кандидат ХДЗ-а који је победио на превременим изборима, казао је да је за градску власт одлука Уставног суда обавезујућа, али да не решава ништа већ само продужава постојеће стање.

Одлуком суда је такође обавезана и хрватска влада да у року од годину дана упути у парламентарну процедуру измене и допуне Закона о службеној употреби језика и писма националних мањина којима ће уредити прикладан правни механизам за случајеве кад представничка тела јединица локалне самоуправе не спроводе обавезе из тог закона.

Али, одлучено је и да до доношења тих измена, надлежна државна тела неће спроводити тај закон на подручју Града Вуковара употребом присилних мера.

До сада су у Вуковару двојезичне табле присилно скидане и уништаване на протестима које је организовао вуковарски Штаб, док их је влада поново враћала.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 02. јун 2024.
18° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије