Двадесет година од рушења Старог моста

У Мостару су обележене две деценије од рушења Старог моста. Један од највећих споменика османске архитектуре на Балкану, из 1566. године, припадници хрватских оружаних снага срушили су артиљеријским пројектилима на данашњи дан, 1993. године.

Пре двадесет година, 9. новембра 1993. године, срушен је Стари мост у Мостару, једно од највећих културних блага Босне и Херцеговине.

Стари мост, изграђен 1566. године у време Османског царства, срушен је гранатама које су испалили припадници Хрватског већа одбране (ХВО).

Обнова је завршена 2004. године, а мост је изграђен углавном од оригиналног камена извађеног из реке Неретве. Мост је, иначе, уврштен на УНЕСКО листу заштићених споменика културе.

Годишњицу рушења моста обележио је Клуб скакача у воду "Мостари" симболичним скоком у 10 сати и 16 минута, када је, пре двадесет година, од тенковских граната ХВО мост срушен.

Чланови клуба положили су љиљане на камени блок оригиналног моста, а на којој је написано - "9. новембра 1993. године екстремисти ХВО су срушили мост стар 427 година, а читав свет осудио је овај антицивилизацијски чин".

Институт за истраживање геноцида из Канаде, поводом 20. годишњице овог догађаја, у свом истраживању наводи да је рушење Старог моста "варварски чин који сведочи о агресији Републике Хрватске на Републику Босну и Херцеговину".

У саопштењу овог института се наводи да су стенограми хрватског председника Фрање Туђмана "недвосмислено најдиректнији доказ агресије Хрватске на БиХ" и додаје да се они налазе у Међународном кривичном трибуналу за бившу Југославију као доказни материјал.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 21. мај 2024.
27° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара