Читај ми!

Крајишник на Палама

Први председник Скупштине Републике Српске и хашки осуђеник Момчило Крајишник стигао на Пале, где га је дочекало неколико хиљада људи. Као да сањам и да сам дошао са оног света, рекао Крајишник након изласка из авиона. Крајишник је пуштен на слободу пошто је издржао две трећине казне од 20 година затвора.

Бивши председник Народне скупштине Републике Српске Момчило Крајишник стигао је вечерас на Пале, где га је, после издржане две трећине казне у Хагу, дочекало више хиљада грађана.

Крајишник је авионом из Лондона, преко Букурешта допутовао у Београд, одакле је хеликоптером преко Бањалуке стигао на Пале, где су га дочекали чланови породице и пријатељи, као и бројни грађани који су дошли из разних крајева Републике Српске.

Крајишник је, у првој изјави коју је дао за Телевизију РС, одмах после слетања на аеродром Маховљани, рекао - "не знате колико је лепа ова држава, чувајте је, браните је, боље нема на свету".

Он је казао да му се чини да сања и да је управо "дошао са оног света", као и да једва чека да види своје унуке.

На питање шта очекује на Палама, где је за њега припремљен свечани дочек, Крајишник је рекао да то није очекивао, јер је, како иронично рекао , он ратни злочинац.

"Бог је руководио мојом судбином. Нисам желео да се бавим политиком, већ својим послом, али видећемо шта ће бити", рекао је Крајишник.

Упитан шта даље планира, он је кратко одговорио да у ревизионом поступку жели да докаже да није ратни злочинац.

Крајишник је био у притвору Хашког трибунала од априла 2000. године, а првостепено је био осуђен за злочине почињене током рата над несрпским становништвом у БиХ на 27 година затвора. Жалбено виће Хашког трибунала му је 17. марта 2009. изрекло казну од 20 година.

Крајишник је био један од оснивача Српске демократске странке у Босни и Херцеговини, а после првих вишестраначких избора у БиХ, 19. децембра 1990, изабран је за председника Скупштине БиХ.

Убрзо је изабран за председника Скупштине српског народа у БиХ, а почетком 1992. године, када је формирана Народна скупштина Републике Српске, за председника те скупштине и на том месту остао је до краја рата у БиХ.

Казну је од 2009. године издржавао у затвору у Енглеској, одакле је касније пребачен у Велс.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. мај 2024.
13° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара