Читај ми!

Помоћ Запада Украјини – оружје широког домета

Укупна америчка војна помоћ Украјини од почетка рата достигла је безмало десет милијарди долара, двоструко више него што је Вашингтон издвојио за Авганистан, у години која је претходила повлачењу, или три пута више него што поклања главном савезнику на Блиском истоку – Израелу. Велике количине разног наоружања шаљу и остали украјински савезници. Први случај препродаје западне војне помоћи забележен је почетком јуна, а шверц се наставља. Европол упозорава – веће количине оружја и муниције из Украјине могле би пасти у руке криминалних банди широм Европе.

Водећи се латинском изреком „Све своје са собом носим”, поједине избеглице из Украјине, поред личног пртљага, у Европску унију понеле су и лично наоружање, упозорава Европол. Тврде и да дуж украјинске границе са Унијом постоје складишта намењена за шверц оружја. У претходних шест месеци бележе случајеве коришћења оружја као средства плаћања.

"Државе чланице ЕУ и партнери пријавили су случајеве криминалних мрежа које делују у региону, укључујући кријумчарење значајних количина ватреног оружја и муниције, укључујући војно оружје", наводе из Европола.

"Оно што је проблем јесте да је на ратишту веома тешко контролисати оружје како функционише и како циркулише. Такође, када се врше удари са дистанце на складишта убојних средстава и на магацине, онда је велика вероватноћа да се не уништи све оружје али, пошто се то оружје отписује, представи да је све уништено. Е ту постоји манипулација и могућност да се на неки начин део оружја прошверцује и то је веома опасно", каже експерт за безбедносна питања проф. др Владимир Баровић. 

Да је опасно, потврђује и ЕУ која прибегава новим начинима контроле већ послатог наоружања у Украјину.

"Европска унија је у Молдавији формирала посебно одељење, поучена искуством из претходних сукоба – Ирак, Авганистан, Југославија, претходни сукоби у Украјини, расуло у Албанији 1997. Постоји суманута количина оружја која је већ у оптицају, без овог сукоба, овде ће људи тражити да купе оружје за те специјалне намене, противтенковске и противавионске пројектиле", сматра уредник на порталу РТС-а Раде Мароевић.

Појавили су се снимци тих пројектила у Албанији – упитна је аутентичност, кажу стручњаци.

Под знак питања Европол ставља и информацију да се такве ракете могу наћи за око 30.000 долара на црном онлајн тржишту, иако је њихова реална вредност 8 пута већа. Саопштавају, то може бити руска пропаганда.

Док се у том случају утврђује истина, неспорне чињенице су да су чланице НАТО-а Украјини испоручиле на стотине противавионских пројектила. Зато упућени упозоравају – у условима рата контрола над таквим оружјем које може да обори авион није у потпуности могућа, а то може да има вишеструке последице ако рецимо дође у руке терориста.

"Ја бих поменуо сам да су пре петнаестак година поједине моћне државе захтевале од нас да као земља уништимо ‘стрелу 2м’, то је лаки преносиви ПВО систем, и значајан број тог оружја је уништен. Међутим, сада имате проблем да на ратишту има велика количина тог оружја и другог оружја као што је стингер и већ имамо индиције да већ постоји тај неки шверц тог оружја и у наредном периоду то може бити проблем", каже Баровић.

Проблем је био у Ираку пре више од 15 година када је такав систем ПВО пао у руке Ал Каиде, ипак ракете нису напустиле територију те ратом захваћене земље.

Шверц украјинског оружја, не може променити безбедносну слику у нашем региону јер већ има доста наоружања из ратова деведесетих, кажу упућени, док се Западној Европи оно може вратити као бумеранг.

недеља, 28. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво