Поглавље 35, шта се очекује од Србије

Преговарачка позиција Европске уније предвиђа нормализацију односа с Приштином, поштовање и примену до сада постигнутих бриселских споразума, а процес европске интеграције Србије повезује с даљим напретком у том процесу.

Садржај, како се верује, најтежег поглавља у преговорима, од понедељка је познат. Пут до Брисела не води преко признања независности, већ преко пуне нормализације односа – Србије и Косова. Са звездицом само на првој страни.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић каже да је то подложно интерпретацији.

"За нас је нормализација односа – нормализација односа са нашом јужном покрајином. Знамо да се око статуса не слажемо, и око тога се вероватно никада нећемо сложити у скоријој будућности, али оно око чега морамо да се сложимо јесте да људи морају да живе нормално, да институције међусобно функционишу", рекао је Ђурић.

Из преговарачких позиција о поглављу 35 изгубио се и немачки амандман да од напретка у бриселском дијалогу зависе превоговори са Унијом. Блокирајући статус, међутим, остаје. Наиме, комисија може да предложи стопирање процеса док се, како пише, неравнотежа не отклони.

"Сва поглавља која се односе на приступање ЕУ носе могућност да уколико буде великог неслагања, тај процес буде заустављен. Али, не треба да размишљамо на тај начин, треба да размишљамо о томе како да што више приближимо ставове да придобијемо друге за наше ставове", истиче Ђурић.

Ненад Ђурђевић из Форума за етничке односе каже да је важно из позиције ЕУ да Србија разговара и преговара у доброј вери, а оно што није до ње да се јесно стави до знања, да без обзира на добру веру и покушаје постоје неке ствари које Србија није у могућности да испуни.

Агенда предвиђа могућност да Косово учествује у регионалним иницијативама. Србија ће три пута годишње извештавати надлежне косовске институције о пензијама некада запоселних у полицији и правосуђу.

Циљ је постављен и за мост у Косовској Митровици, али и код одредбе која се раније тумачила као имплицирање независности.

"Од Србије се очекује да омогући улаз држављанима трећих земаља са Косова у Србију и да јавно подржи примену споразума о мосту у Митровици да би се мост отворио за саобраћај најкасније до краја јуна 2016. године", наводи се у преговарачкој позицији.

"То је више питање добре воље и питање како да омогућите слободу кретања и да оно не би требало да залази у питање статуса. У читавом преговарачком оквиру и у поглављу 35 помињу се Србија и Косово, суштина је да нормализујемо односе, а не да ли се они зову Приштина или Косово", каже Ђурђевић.

Објављен сат по отварању поглавља, текст преговарачких позиција Европску комисију и високу представницу Федерику Могерини обавезује да прати испуњавање првог сета "привремених одредница" и да бар "два пута годишње" о томе извештава Министарски савет.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 21. мај 2024.
19° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара