Читај ми!

Каменом на пружену руку

Осуде напада на председника Владе Србије у Сребреници и данас стижу из земље, региона и Европе. За председника Србије Томислава Николића покушај линчовања премијера Вучића је одраз лоших, готово непријатељских односа. Колико догађај из Сребренице може да наруши однос две државе и два народа, 20 година после рата?

Место ратних страхота, Сребреница, сада ће понети и епитет места у којем је физички нападнут председник владе суседне државе. Отуда и стрепње у етнички подељеној општини са десетак хиљада становника.

"Мислим да ће нас тај догађај вратити много година уназад, што сигурно није добра порука, посебно за нас који живимо овде у Сребреници. Оно што се јуче десило у Поточарима је оставило један неизбрисив траг на Србе у Сребреници, јер ако један званичник није заштићен тамо где се налази 2.000 полицајаца, како су онда Срби у Сребреници заштићени", каже председник Скупштине општине Сребреница Милош Миловановић.

Хоће ли камен на српског премијера разбити односе Србије и БиХ? Председник Србије верује да је камен бачен на руку помирења.

"Покушај линчовања председника Владе Србије је одраз лоших, скоро непријатељских, односа у БиХ и јасно показује шта о Србима као народу мисле поједини бошњачки политичари и верске вође. Нико не сме да остане равнодушан пред дивљаштвом које је личило на напад на српске сватове 1992. године. Ако је потребна изузетна храброст да би се отишло у пријатељску посету, онда се поставља питање шта је тек непријатељство. Србија свој став према другим народима и државама неће да мења, он остаје пријатељски", навео је председник Томислав Николић.

Однос неће мењати ни БиХ, одговара Сарајево.

"Ми јесмо добили протестну ноту од Србије. Ја сам се чуо са колегом Дачићем, рекао да осуђујемо, да ћемо учинити да починиоци буду откривени и кажњени, да се надам да то неће утицати на наше односе, и сложили смо се око тога. Не очекујем да оно што се јуче десило има утицај на развој добрих и све бољих односа Србије и БиХ", наводи министар спољних послова БиХ Игор Црнадак.

Дубоко жаљење и извињење и од Председиштва БиХ. Бошњачки члан Председништва, више пута помињан због запаљивих изјава претходних дана, и лично ће се извинити.

"Осрамоћем сам оним што се десило Вучићу у Сребреници. Бошњаци су народ који гарантује сигурност и ја сам њему рекао пре пар дана кад смо разговарали, казао сам му да ће бити сигуран у Сребреници. Мислио сам да су наше службе добро урадиле посао. Мислим да су направиле грешку што су их провеле међу народ", рекао је бошњачки члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић.

У основи ових догађања су страсти које су распириване претходних недеља, сматра председник РС. Премијерка Жељка Цвијановић верује да ће постојећи међуетнички јаз у Федерацији бити продубљен. Слику из Сребренице коментарише и Загреб.

"Тамо живи трећина људи у односу на 1991, сви су отишли, тамо се живот неће вратити", каже председник Владе Хрватске Зоран Милановић.

За директора Канцеларије за КиМ напад на Александра Вучића више је од напада на првог човека једне Владе.

"Мислим да је напад на председника владе покушај шире дестабилизације региона. Не верујем да имамо такве случајности", напомиње Ђурић и подсећа на случај Насера Орића и предлог резолуције о Сребреници.

"Као да неко жели да створи услове за ново сукобљавање или рат", каже Ђурић.

Да пут сарадње Београда и Сарајева не би био једносмеран или пресечен у Сребреници, потребно је чвршће опредељење и са друге стране, сматрају домаћи аналитичари.

"Треба наставити рационално и сталожено, као што је било јуче понашање српске делегације. Можда је ово прилика да се и с њихове стране направи искорак", наводи професор Факултета политичких наука Иво Висковић. 

"Премијер Вучић је у позицији моралној и политичкој да поставља услове споља и унутра. Из Владе Србије мора да дође иницијатива као у тенису, да форсира игру", каже Душан Јањић из Форума за етничке односе.

Високи представник међународне заједнице у БиХ Валентин Инцко подржава све који мржњи кажу "не" – премијера Вучића, који је пружио руку Бошњацима, "Мајке Сребренице", начелника тог места и Председништво БиХ.

За шефа италијанске дипломатије чин појединаца који су напали Вучића не може поништити оно због чега је дошао у Сребреницу. Његов француски колега сматра да такви догађаји пружају прилику за слогу међу људима, а не за продубљивање рана из прошлости.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 02. јун 2024.
28° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије