Стефановић: Предлог закона о полицији у јуну у парламенту

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић рекао је да би Предлог закона о полицији у јуну могао да се нађе пред посланицима Скупштине Србије, након што прође све предвиђене процедуре.

Стефановић је, представљајући Нацрт закона током јавне расправи у Скупштини Србије, рекао да то законско решење предвиђа и реорганизацију, увођење два нова сектора и каријерно напредовање у складу са резулататима и заслугама.

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић рекао је у парламенту да се предложеним решењима настоји да полиција осавремени, јер ће њима, како је истакао, полицајац моћи да постигне исти циљ без употребе ватреног оружја и наношења тешких телесних повреда.

Нацрти нових закона о полицији и о евиденцији и обради података у области унутрашњих послова предвиђају и реорганизацију полиције на начин да се унутар ње изврши подела на полицијске и унутрашње послове, већа сарадња са јединицама локалне самоуправе, увођење унутар Министарства сектора за међународне и европске послове и за људске ресурсе.

"Сектором за међународне и европске послове објединиће се све што су радила одређена одељења унутар министарства, смањиће се кабинет министра, односно сви они који су се бавили међународном сарадњом , ИПА фондовима... обједињују се како бисмо лакше пратили преговоре у вези с поглављем 24, али и да бисмо боље урадили реформу министарства", рекао је Стефановић.

Говорећи о Сектору за људске ресурсе који је, како је рекао, био део Сектора за финансије, издвајање тог сектора је веома важно како би се спроводила политика каријерног напредовања у полицији, али и пројекције будућих потреба полиције.

"Морате да имате могућност да предвидите у наредном периоду потребе полиције у одређеним полицијским управама за бројем људи, њиховом кадровском специјалистичком структуром. Желимо дан наш кадар обучавамо, да их спремамо за одређена места на којима могу да напредују", истакао је Стефановић и додао да ће у обуци службеника МУП-а бити коришћена и међународна сарадња.

Нагласивши да је нацрт новог закона о полицији урађен у периоду када држава спроводи рационализацију државне управе и када су на снази мере штедње, Стефановић је поручио да тај закон настоји да нађе најефикасније механизме којим ће МУП остварити уштеде у раду, али да се истовремено очува функционално-безбедносни систем.

Министар унутрашњих послова додао је да је нарочита пажња посвећена и дефинисању полицијских овлашћења, али и механизму безбедносне провере којим ће се, како је рекао, демистификовати тај поступак у јавности и смањити алузије на евентуалне злоупотребе, али и да истовремено тиме не буду угрожена права грађана на заштиту података о личности, као и да се не ограничи полиција у обављању послова безбедности.

Говорећи о осаврамењивању полицијских послова, Стефановић је подсетио да европски стандарди улазе у домаће прописе, што је довело до промене појединих полицијских овлашћења, попут увођења форензичке регистрације узимања других узорака и форензичког вештачења и анализе, али и дискусије да ли полиграфско испитивање спада у полицијско овлашћење.

Када је реч о пристиглим примедбама на нацрте нових закона, секретар у МУП Милорад Тодоровић подсетио је да су спроведене четири јавне расправе ван Београда и две у Београду и да су примедбе углавном биле на исправљању појединих нејасноћа из закона.

Када је реч о синдикатима, додао је Тодоровић, круцијалне примедбе су биле у делу синдикалног организовања и делу који дефинише штрајк.

"У следећој фази радна група ће сублимирати све пристигле предлоге и, објективно и реално, икорпорирати у текст закона све оно што ће га поправити", поручио је Тодоровић.ж

Шутановац: Потребна реформа полицијског школства

Члан скупштинског Одбора за одбрану и безбедност и посланик Демократске странке Драган Шутановац поздравио је издвајање одељења за људске ресурсе, истакавши да је то основа за каријерно напредовање у МУП, али је нагласио да упореди с тим мора да се реформише полицијско школство.

Шутановац је упитао како је могуће да међу полицијским официрима седе некадашњи студенти Војне академије, док они који заврше Криминалистичко-полицијску академију "раде у неким продавницама и не могу да се запосле у полицији".

"Неопходна је реформа полицијског школства, да се људи на територијални начин примају у Криминалистичкој академији, а да се затим враћају одакле су дошли као школовани полицајци, а не студенти приватних факултета", рекао је Шутановац.

Одговарајући на ту примедбу Стефановић је рекао да Криминалистичкој академији дозвољава упис великог броја студената, од којих најбољи посао налазе у полицији, док други имају могућност да се запосле у приватном сектору.

Шутановац је додао и да је потребно повећати сарадњу полиције и локалних самоуправа.

"То мора да буде на много вишем нивоу, да се локална самоуправа много више пита о безбедности на локалу. Потребно је да шеф локалне полиције учествује у креирању безбедностне политике заједно са локалном самоуправом, односно да се коначно уведе обавеза шефова локалних полицијских станица да бар два пута годишње информишу локални парламент о стању на територији општине и града", рекао је Шутановац.

Шутановац је додао и да ће Демократска странка имати низ амандмана на нацрте тих закона, али да ти закони неће моћи да изврше реформске процесе уколико се не ураде и подзаконски акти "и створи визија шта ће се учинии с полицијом, јер она није репресивни орган, већ треба да буде и превентивни" како би се вратило поверење у полицију.

Шутановац је истакао и да треба да се обезбеди већа независност сектора унутрашње контроле, јер "независност рада тог сектора није на високом нивоу", поручивши да начелници тог сектора морају да буду "практично несмењиви" и да одговарају влади, а не министру унутрашњих послова.

Посланик ДС додао је и да би законом требало уредити који послови МУП могу да се повере локалним самоуправама, попут издавања возачких дозвола.

Када је реч о сарадњи полиције и локалних самоуправа, Стефановић се сагласио са Шутановцем, али је додао да није на полицији да формира одборе за безбедност нити може да их приморава на сарадњу.

"То мора да ради локална самоуправа. Они који имају више слуха већ су то почели да раде и сарађују са полицијским станицама, а оне који нису не можемо да присилимо", рекао је Стефановић.

Стефановић је додао и да ће рад на подзаконским актима бити готов када буде донет закон, односно у јуну или јулу.

"Циљ нам је да веома брзо, после доношења закона, урадимо све подзаконске акте. Очекујем да ћемо, ако се јавна расправа заврши у овом месецу и ако за три-четири 4 седмице добијемо мишљење Европске комисије, у јуну можемо да имамо овај закон у парламенту", најавио је Стефановић.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 31. мај 2024.
18° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије